İstanbul Havalimanı’ndaki lounge çalışanları koronavirüs tehlikesi altında

19 Mart 2020 Perşembe

İstanbul Havalimanı’nda Thy Miles&smiles üst statülü üyelerine ve business class yolculara hizmet veren lounge çalışanları, iş arkadaşlarının koronavirüse yakalanmasının ardından bu hizmetin askıya alınmasını talep ediyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki koronavirüs tehlikesi altındaki lounge çalışanları, bu hizmetin askıya alınmasını istiyor.

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre, İstanbul Havalimanı’nda iki adet olan loungelar yakın zamanda teke düşürüldü ancak bu bölümün çalışanları bir arkadaşlarının koronavirüse yakalandığını ve karantinaya alındığını belirtti. Bağlı oldukları do&co firması yönetiminin hastalığa yakalanan kişiyle aynı vardiyada çalışan iş arkadaşlarına 3 gün idari izin verildiğini söyledi. 3 gün idari iznin yeterli olmadığını, hizmetin bu süreçte sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen çalışanlar, yaşananları tedirginlikle takip ediyor.

‘BİR VAKANIN POZİTİF ÇIKTIĞINI ÖĞRENDİK’

Konuya ilişkin konuşan bir Lounge çalışanı, ‘’Bir vakanın pozitif çıktığını öğrendik. Bu kişiyle aynı vardiyada çalışan kişilere 3 gün idari izin verdiler. Bu olayın mart ayının ilk günlerinde olduğunu söylüyorlar. Ne kadar süre kuluçkada kaldı bilmiyoruz. Burada vardiyalı çalışıyoruz, hepimiz aynı ortamda bulunuyoruz. Aldığımız tek önlem ise maske ve eldiven takmak. Alınan önlemler yeterli değil. Hem çalışanlar hem de çok sayıda yolcuyla temas ediyoruz. Bu durum hastalığın yayılmasını tetikleyebilir’’ dedi.

Lounge hizmetinin açık olmasının gerekli olmadığını söyleyen çalışan, “Şüpheli vakanın flying chef (uçan aşçı) olduğunu duymuştuk ama sonuç belli değil demiş. Dün aranan arkadaşlarımızın bazılarına da pozitif vaka var denmişti” diye konuştu.

‘HERHANGİ BİR ÖNLEM ALINMADI’

Bir diğer çalışan ise şu ifadeleri kullandı:

“Tedirginiz, burada devamlı bir yolcu sirkülasyonu mevcut. Vaka çıktıktan sonra burada herhangi bir önlem alınmadı. Alınan tek önlem servisten indikten sonra ateşimizin ölçülmesi. Bize bir bilgilendirme de bile yapılmadı. Ayrıca 3 gün sonra idari izin verilen arkadaşlarımız geri dönecekler. Kuluçka süresi değişkenlik gösteriyor. 3 günün sonunda tamamen iyileştiklerini nereden bileceğiz? Panik yapmamamızı söylüyorlar ama doğru düzgün açıklama yapmıyorlar. Kendimizi izole etme fırsatımız olmuyor. Her gün bu hastalığı daha çok yayabiliriz. Önemsenmediğimizi düşünüyoruz. En azından bir süreliğine de olsa loungeların askıya alınmasını talep ediyoruz.”

Benzer Haberler