Avukatlardan 3 dakikalık alkışlı protesto… ‘Susturamadıkları tek kale var o da barolar’

8 Temmuz 2020 Çarşamba

Tele1 Haber Merkezi

İstanbul Barosu avukatları, ‘Çoklu baro’ düzenlemesinin Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçirilmesini Çağlayan Adliyesi Themis Heykeli alanında alkışlarla protesto etti. Bu akşam saat 19.00’da İstanbul Barosu önünde ‘Adalet Nöbeti’ tutarak basın açıklaması yapacaklarını söyleyen Avukat Kemal Aytaç, teklifin Meclis’te görüşülmeye başladığı gün tüm Türkiye’deki barolarla Ankara’ya gideceklerini açıkladı. Aytaç, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, “Herkesi baskıyla, satın alarak, satın alamadıklarını ezerek kapatarak susturdular, susturmaya çalıştılar. Susturamadıkları tek kale var o da barolar. Demokratik bir şekilde bu barolarla iktidar olma şansları yok bunu onlarda biliyor biz de biliyoruz” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın toplanan avukatlar, yaklaşık üç dakikalık alkışlı eylem yaptı. Avukatlar, “Savunma susmadı susmayacak”, “Hak hukuk adalet”, “Direne direne kazanacağız” diye sloganlar attı.

Çoklu baro sisteminden gözden kaçanlar: Asıl siyasileşme şimdi başlayacak

BÜTÜN BARO BAŞKANLARI ANKARA’YA GİDECEK

TELE1’e konuşan Avukat Kemal Aytaç dünyanın hiçbir yerinde çoklu baro olmadığının altını çizerek “Bizim halkımız feraset sahibidir mutlaka bunları görecektir ve bu anlayışı ve bu anlayışı temsil edenleri mutlaka günü geldiğinde yolcu edecektir” dedi.

“İktidarın baroları itibarsızlaştırma, baroları bölme, savunmayı güçsüzleştirme ondan da öte halkın hak arama özgürlüğünü ortadan kaldırma girişimleri bir yasa tasarısı olarak Meclis’e gelmiyor. Bizler de avukatlar olarak savunmaya ve halka karşı yapılmak istenen saldırıyı bertaraf etmek için çaba gösteriyoruz. Bugün Çağlayan’da yüzlerce avukat arkadaşımızla bunu protesto ettik. Akşam İstanbul Barosu önünde Adalet Nöbeti tutacağız, basın açıklaması yapacağız. Bununla da kalmayacak Meclis’te görüşülmeye başladığı günün ertesi günü tüm Türkiye’den tüm barolar Ankara’da olacağız. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu yapılmak istenen şey sadece baroları çoklaştırmak, siyasal iktidarın kendi sesi olacak bir takım unsurları bir araya getirmek ve baroları bölmek gibi bir çabası var. Herkesi baskıyla, satın alarak, satın alamadıklarını ezerek kapatarak susturdular, susturmaya çalıştılar. Susturamadıkları tek kale var o da barolar. Demokratik bir şekilde bu barolarla iktidar olma şansları yok bunu onlarda biliyor biz de biliyoruz.

AKP’li Turan’dan, meclis önünde bekleyen baro başkanlarına: Artistlik yaptılar

“İKTİDAR BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR”

Yönetmenin tek aracı vardır bu da bölmektir. Bu iktidar da bölücülük yapıyor. Tek millet, tek devlet tek bayrak söyleyerek kendisini yalanlıyor. Bazı alçaklar da onun burada söylediğinin sözcülüğünü yapmaya çalışıyor. Yapmaya çalıştığı şey işine gelmediği zaman bölüyor. İşine gelmediği zaman tek işine gelmediğinde çok.

Mademki temsilde adalet istiyoruz yüzde 49 oy veren insanlar var. Bu insanların Saray’da bir tane temsilcisi yok. Bu yapılan aymazlıktır. Bu yapılanın demokrasiyle, adaletle hukukla insan haklarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

“ANAYASA MAHKEMESİ BU YASAYI İPTAL ETMEZSE…”

Ben inanıyorum ki Anayasa Mahkemesi bu yasayı iptal edecek. Eğer iptal etmezse kendisini iptal etmek durumunda.

Düşünebiliyor musunuz 60 tane baro 19 bin üyesi var, 19 bin üyesi olan baro 240 delegeyle temsil edilecek, 110 bin avukatı 95 delege temsil edecek. 19 bin avukatı 240 delege, 115 bin avukatı 95 delege temsil edilecek. Bunun ne akılla ne fikirler ne temsille hiçbir alakası yok bu bu kadar açık kör olsan görürsün. Ama tarikat bağıyla bağlı olursan, itaat edersen biat edersen başka bir şey görmezsin.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE ÇOKLU BARO YOK”

Dünyanın hiçbir yerinde çoklu baro yok. Barolar kamu kurumu dolayısıyla kamu kurumlarının çokluğu diye bir şey olamaz. Adalat Bakanı çoklu olur mu, vergi dairesi çok olur mu belediye çok olur mu bir ilçede iki tane belediye olur mu

İstanbul’da birden fazla baro yapmanın tek nedeni vardır: Barolara söz geçiremeyen, barolar itaat etmediği için bu barolar hukuku adaleti savunduğu için yapılan düzenleme

“HALKIMIZ BU ANLAYIŞI TEMSİL EDENLERİ YOLCU EDECEKTİR”

Bizim halkımız feraset sahibidir mutlaka bunları görecektir ve bu anlayışı ve bu anlayışı temsil edenleri mutlaka günü geldiğinde yolcu edecektir.

TEKLİF, JET HIZIYLA MECLİS’TE

Avukatlık Kanunu ve baroların yapısını değiştirmeyi öngören 28 maddelik kanun teklifi, muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen Adalet Komisyonu’nda dört gün süren müzakereler sonucu geçtiğimiz pazartesi gece saat 3.00’da kabul edildi.

Teklif, bugün jet hızıyla TBMM Genel Kurulu’na getirildi. Gündem dışı konuşmalar ve parti gruplarının önesinin ardından TBMM Genel Kurulu’nda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak.

Ankara’ya gelerek teklifin geri çekilmesi çağrısında bulunacak olan baro başkanları teklif çekilene kadar demokratik yollarla mücadeleden vazgeçmeyecekleri mesajını verdi.”

Bilim Kurulu bugün toplanıyor… Gözler Bakan Koca’da

Emekli Kurmay Uğur’un çuval misillemesi: İzin verilmedi

Benzer Haberler