İstanbul Baro Başkanı Saraç’tan ‘Can Atalay’ çıkışı! “İhlal kararına rağmen mahkeme neyi müzakere etmektedir”

30 Ekim 2023 Pazartesi

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali kararı vermesine rağmen TİP Hatay milletvekili avukat Can Atalay’ın tutukluluğunun devam etmesine dair, “AYM’nin ihlal kararına rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti halen neyi müzakere etmektedir” dedi.

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Anayasa Mahkemesi’nin hakkında, “seçme ve seçilme hakkı” ile “kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı” yönlerinden ihlal kararı vermesine rağmen tutukluluğu devam eden TİP Hatay milletvekili avukat Can Atalay’la ilgili bu akşam sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Çağlayan’da Can Atalay nöbeti: Karar çıkana kadar beklemeye devam edeceğiz

Saraç’ın yaptığı paylaşım şöyle:

“İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM kararını derhal uygulamalıdır! Anayasa Mahkemesi (AYM), 27.10.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Hatay Milletvekili ve Baromuzun üyesi Av. Şerafettin Can Atalay’ın Seçilme ve Siyasi Faaliyette Bulunma Hakkı ile Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakları’nın ihlal edildiğine karar vermiştir. Anayasa’nın 153. Maddesine göre, ‘Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete’de hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.’ AYM’nin ihlal kararına rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti halen neyi müzakere etmektedir!”