İsrail ve Türk Büyükelçilerin ‘strateji’ yemeği!

10 Şubat 2022 Perşembe

Yılmaz Polat

Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Khazar İbrahim İsrail Büyükelçisi Michael Herzog’a geçen hafta ilginç bir ‘hoş geldin’ akşam yemeği verdi. Geçen Kasım ayında Başbakan Bennett tarafından atanan Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’un da kardeşi. Ev sahibi Büyükelçi İbrahim’in öteki konukları ise, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, Özbekistan ve Kazakistan Büyükelçileriyle Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein oldu.

Çeşitli kaynaklara göre, Toplantının perde arkasındaki kişi Hoenlein toplantıdan birkaç hafta önce büyükelçiliklerle ön görüşme yaptı ve İsrail Büyükelçisi Herzog’la toplantı önerdi. Toplantının amacının Rusya ve İran’a karşı çeşitli alanlarda hem ikili, hem de çok taraflı daha geniş ortaklıklar başlatmak olduğu belirtiliyor. ‘İsrael Hayom’ adlı haber sitesi İsrailli yetkililere dayandırarak, ‘bu yeni kanalın öncelikle cumhurbaşkanlığı düzeyinde İsrail-Türkiye ilişkilerinin ısınmasına paralel olarak açılacağını’ yazdı. İsrael Hayom, ‘girişimin ilerlemesi halinde, ilk aşamada, ülkelerin kültürel bağlar gibi aralarındaki zayıf alanları güçlendirmeye odaklanması bekleniyor. Sonraki aşamalarda taraflar ticaret, enerji ve hatta güvenlik alanlarında daha önemli çıkarları ortaklaşa ilerletmeyi planlıyor.

BOŞ SANDALYE KİME AİT?

Taklit etmeye çalışacakları model, İsrail, Kıbrıs, Yunanistan ve bazen de Mısır’ı da içeren yaklaşık son on yıldır aktif olan Akdeniz ülkeleri bloğuna dayandırılacaktır’ diyor.
İsrail’in ABD Büyükelçisinin kardeşi olan Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Mart ortasında Türkiye’yi ziyaret edecek. Geçen pazar günü Erdoğan’ı koronavirüse yakalanması üzerine arayan Herzog’un yaklaşık altı ay önce göreve başlamasından bu yana bu ikili arasındaki dördüncü telefon görüşmesiydi.
Erdoğan, Türkiye ve İsrail’in İsrail’den Avrupa’ya doğalgaz taşımak için birlikte çalışabileceğini ve iki ülkenin enerji işbirliğini görüşeceklerini söylemişti.
Büyükelçilerin Washington toplantısı çok önemli. Ancak sanki masada bir eksik var gibi.
Önde isim etiketi bulunan boş sandalye Amerikalı bir yetkiliye ait olabilir mi?

 

Herzog (İsrail) Hoenlein,Ashişkbayev (Kazakistan), Mercan (Türkiye), Vakhabov (Özbekistan) İbrahim (Azerbaycan) yemekte

 

Benzer Haberler