İsrail ordusu mülteci kampını vurdu: TRT Arapça kameramanı yaralandı

Yayın tarihi: 12 Nisan 2024 Cuma 3:59 pm - Güncelleme: 12 Nisan 2024 Cuma 4:32 pm

İsrail‘in Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda TRT Arapça ekibinin de aralarında olduğu gazeteciler yaralandı.

İsrail 7 Ekim’den Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Nusayrat Mülteci Kampı’nı bombalaması sonucu aralarında TRT Arapça ekibinin de bulunduğu bazı gazeteciler yaralandı. Görgü kaynaklarından alınan bilgiye göre İsrail ordusu, Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda, bölgedeki gelişmeleri takip eden ve TRT Arapça ekibinin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyi hedef aldı. Tank atışı kullanılarak gerçekleştirilen saldırıda bazı gazeteciler yaralandı.

TRT ARAPÇA MUHABİRİ YARALANDI

Deyr el-Belah’teki Aksa Şehitleri Hastanesi sağlık kaynakları da saldırıda kameraman Sami Şehade’nin ayağından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını, TRT Arapça muhabiri Sami Berhum’un da hafif yaralandığını aktardı. Gazeteci Muhammed es-Savalihi’nin de sağ elinden yaralandığı ifade edildi.

TRT Haber’in aktardığına göre Şehade tedavi edildiği sırada şunları söyledi:

”Dünya kamuoyuna sesleniyorum bizler gazeteciyiz basın can yeleği giymemize rağmen İsrail bizleri hala hedef almaktadır. Tek ayak olsam da baston ile kalsam da görevime ve Gazze’nin sesi olmaya devam edeceğim”

SİYASİLERDEN TEPKİ GECİKMEDİ

CHP lideri Özgür Özel, İsrail’in, Nusayrat Mülteci Kampı’nda bir grup gazetecinin hedef almasını lanetlediğini belirterek, “İsrail’in Ramazan Bayramı’nda Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırı sırasında savaş koşullarını dünyaya duyuran gazetecileri hedef almasını lanetliyorum. Yaralanan TRT kameramanı Sami Şehade ve TRT muhabiri Sami Berhum’a acil şifalar diliyorum.” dedi.

AKP Sözcüsü Çelik de Filistin’de basın mensuplarını hedef alan İsrail saldırısını lanetledi. Çelik, X hesabından yaptığı paylaşımda “Gazze Şeridi’nde Filistinlileri acımasızca katleden İsrail ordusunun, bölgedeki insani durumu dünya gündemine taşıyan basın mensuplarını hedef almasını bir kez daha lanetliyoruz. Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yaparken İsrail tarafından hava saldırısına uğrayan TRT Arabi ekibine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; yaralanan muhabir Sami Şahade’ya şifa diliyoruz.” dedi.

140’TAN FAZLA GAZETECİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 140 gazetecinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İsrail ordusu dün, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde “sürpriz bir askeri operasyon” başlattığını açıklamıştı. İsrail’in evleri, camileri ve yolları hedef alan saldırılarında çok sayıda Filistinli ölmüş ve yaralanmıştı.

gazeteci, israil

Bir kenti yok ettiler! İsrail’in saldırdığı Han Yunus artık tanınmaz halde

Kaynak: AA