İsrail İran’a saldırdı ABD medyası duyurdu! İran: Üç mini İHA

Yayın tarihi: 19 Nisan 2024 Cuma 6:08 am - Güncelleme: 19 Nisan 2024 Cuma 2:24 pm

İsrail, İran’ın İsfahan kentine saldırı düzenledi. İsrail’in saldırıdan önce, “İran’a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini” ABD’ye haber verdiği ve Washington’ın bu saldırıyı “desteklemediği” belirtildi. İran medyası seslerin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve 3 mini insansız hava aracının (İHA) imha edilmesi nedeniyle duyulduğunu yazdı. İran Uzay Kurumu Sözcüsü Hüseyin Dalirian İHA’ların İran’dan havalanmış olabileceğini söyledi.

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu. Amerikan basını İsrail’in İran’a saldırı düzenlediğini açıkladı. İran’dan yapılan açıklamada seslerin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve 3 mini İHA’nın imha edilmesi nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

İlhan Uzgel anlattı: İran-İsrail geriliminde ne olur, Türkiye ne yapacak?

 

İSRAİL MEDYASI: UÇAKTAN ATEŞLENDİ

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesinin saldırıyla ilgili yayınladığı kaynağını açıklamadığı haberde “Cuma sabahı erken saatlerde İsrail’e ait bir uçağın İran’ın merkezindeki İsfahan’da yer alan İran Hava Kuvvetleri Üssü’nü vuran roketler ateşlediği” ileri sürüldü.

UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerinde askıya alınan tüm uçuşlar normale döndü.

Pentagon: İran’a karşılık verme konusundaki karar İsrail’e ait

AMERİKAN MEDYASI: İSRAİL, İRAN’A YÖNELİK BİR SALDIRI DÜZENLEDİ

İlk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD’li bir yetkiliye dayandırarak verdiği İsrail’in İran’a yönelik saldırı haberi, daha sonra CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran’a yönelik bir karşı saldırı düzenledi.

ABC News, İsrail’in aynı zamanda Suriye ve Irak’ta da bazı bölgeleri vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

İSRAİL SALDIRIDAN ÖNCE HABER VERMİŞ

CNN’e konuşan ABD’li yetkili ise Biden yönetiminin İsrail’in “İran’a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını” ve ABD’nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı. Yetkili, İsrail’in saldırıdan önce, “İran’a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini” perşembe günü haber verdiğini ve ABD’nin bu saldırıyı “desteklemediğini” kaydetti.

İRAN: 3 MİNİ İHA

İran devlet televizyonu da İsfahan’da çok sayıda insansız hava aracının hava savunma sistemi tarafından vurulduğu haberini geçti. Yarı resmi Mehr Haber Ajansı ise yerel saatle 04.00 dolaylarında İsfahan 8. Ana Jet Üssü civarında 3 mini İHA’nın alçak irtifa hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildiğini aktardı.

İran resmi ajansı IRNA da haberinde, ülkenin bir çok yerinde hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini, Tebriz’in kuzey batı bölgesinde hava savunma sisteminin şüpheli bir hedefi tespiti sonucu ateşlendiğini duyurdu.

Sabaha karşı bazı bölgelerde tespit edilen şüpheli hava cisimleri sonucu alçak irtifa hava savunma sistemlerinin devreye girdiği belirtilen haberde, ülkenin hiçbir yerinde büyük çaplı patlama olmadığı, uzun ve orta menzilli hava savunma sisteminin devreye alınmadığı aktarıldı.

“İRAN İÇİNDEN HAVALANMIŞ OLABİLİR”

Öte yandan İran Uzay Kurumu Sözcüsü Hüseyin Dalirian, yaptığı açıklama çarpıcı bir detaya yer verdi. Dalirian, İran’a yapılan saldırıda kullanılan İHA’ların kısa menzilli olduğunu belirterek, bu İHA’ların İran içerisinden havalanmış olabileceğini aktardı.

“NÜKLEER TESİSLERİMİZDE SIKINTI YOK”

İran devlet medyasının aktardığına göre orduda görevli bir general, İsfahan’da herhangi bir hasar bildirilmediğini söyledi. General, “İsfahan’da duyulan güçlü ses, hava savunmasının şüpheli cisimlere ateş açmasından kaynaklandı. Herhangi bir hasar meydana gelmedi” dedi.

İran ordusu komutanlarından Siyaveş Mihendust, “Gece meydana gelen patlama sesi İsfahan’daki hava savunma sisteminin, tanımlanamayan şüpheli bir cisme yönelik açtığı ateş sonucu gerçekleşti. Bu saldırı hiçbir zarara yol açmadı. Nükleer tesislerimizde bir sıkıntı yok” dedi.

“FÜZE SALDIRISI OLMADI”

İranlı yetkililere dayandırılan haberlerde ise İran’a füze bir saldırısı olmadığı belirtildi. İranlı yetkililer, “İsfahan’da duyulan patlama İran’ın hava savunma sisteminin aktivasyonu sonucu gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

(İHA -AA)

Kaynak: AA