İsrail ‘güvenli bölge’ dediği Refah’ı vurdu: 6 ölü

Yayın tarihi: 6 Mayıs 2024 Pazartesi 8:42 am - Güncelleme: 6 Mayıs 2024 Pazartesi 8:43 am

İsrail ordusu Gazze’nin güneyindeki Refah kentine saldırı düzenledi. Saldırılarda 2’si çocuk 6 kişi yaşamını yitirdi. İsrail Devlet Televizyonu KAN’dan yapılan açıklamaya göre Gazzelilerin güvenli bölge diye göçe zorlandığı Refah kentinin bazı mahallelerinin boşaltılmaya başlandığı duyuruldu.

İsrail savaş uçakları, Refah kentinin doğusundaki George Caddesi’ndeki bir evi bombaladı. Saldırıda aralarında bir bebek ve bir çocuğun da bulunduğu 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusunda es-Selam Mahallesi ile kuzeyinde Hirbet el-Ades bölgesini de hedef aldı. İsrail savaş uçakları, Hirbet el-Ades’te el-Akkad Okulu çevresini bombaladı.

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 34 bin 654’e yükseldi!

GÜVELİ BÖLGE DEDİKLERİ REFAH’I BOŞALTIYORLAR

İsrail Devlet Televizyonu KAN’ın haberinde, İsrail ordusunun, göçe zorlanmış 1 milyondan fazla Gazzeli’nin sığındığı  Refah’ın doğusunda İsrail sınırı yakınındaki birçok mahalleyi boşaltmaya başladığı belirtildi.

The Times of Israel gazetesinin haberinde de İsrail ordusunun, Refah sınırının doğusundaki mahallelerde yaşayan Filistinlilere el-Mevasi ve Han Yunus’taki “insani bölgelere gitme” çağrısı yaptığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi, yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail’in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.

Gazze Şeridi’nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah’ın İsrail saldırılarından önce 280 bin olan nüfusu, halihazırda 5 katından fazla artarak neredeyse 1,5 milyona ulaştı.

İsrail saldırılarından kaçarak, yeterli kalacak yerin bulunmadığı ve altyapının yetersiz kaldığı Refah’a sığınan Filistinlilerin büyük bölümü, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah’a kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak yerinin kalmayacağından endişe edilirken, uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen İsrail makamları, Refah’ı işgal etme tehdidini sürdürüyordu.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün, Hamas hareketinin Tel Aviv hükümetiyle esir takası anlaşmasına varmak istemediğine dair göstergeler olduğunu söyleyerek, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentini “çok yakında işgal edeceklerini” belirtti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 683 Filistinli öldürüldü, 78 bin 18 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Kaynak: AA