İsrail: Gazze kent merkezine girdik! ABD: İşgali desteklemediğimizi İsrail’e bildirdik

Yayın tarihi: 7 Kasım 2023 Salı 9:01 pm - Güncelleme: 7 Kasım 2023 Salı 11:45 pm

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant basın açıklaması düzenleyerek İsrail Ordusu’nun Gazze’nin kent merkezine girdiğini duyurdu. Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım ise İsrail’in Gazze’deki saldırılarını genişletmesinin “ciddi sonuçları” olacağı uyarısında bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail askerlerinin Filistinli grup Hamas’ın kalesi olan Gazze Şehri’nin kalbinde operasyon düzenlediğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, çatışmalarda Hamas’ın ellerindeki 240’tan fazla rehineyi serbest bırakmadan önce herhangi bir insani duraklamanın olmayacağını öne sürdü.

Gallant televizyonda yayınlanan bir basın açıklamasında, İsrail ordusu kuvvetlerinin Gazze Şehri’nin “kalbinde” konuşlandığını iddia ederek, “İsrail ordusu Gazze’deki Hamas kalelerine her yönden, mükemmel bir koordinasyon içinde saldırdı ve Gazze Şehri çevresindeki kuşatmayı sıkılaştırıyorlar. Zafere ulaşana dek ve rehineler evlerine dönene kadar buna devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İsrail-Hamas savaşında bir ay geride kaldı! İsrail Gazze kent merkezine girdi

GALLANT: HAMAS LİDERİ KAPANA KISILDI

Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar’ın “sığınağında kapana kısıldığını ve çevresiyle irtibatının olmadığını” öne sürerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün binlerce Gazzelinin, (sözde) insani yardım koridorunda güneye doğru ilerlediğini gördük. Tüm Gazze Şehri sakinlerini güneydeki daha güvenli bölgelere gitmeye çağırıyorum. Böylece zarar görmezsiniz. Hamas’ı yok edeceğiz; sivillere zarar vermek gibi bir niyetimiz yok”

Gallant, insani aralar için artan uluslararası taleplerle ilgili olarak, “İnsani aralar, bana göre, her şeyden önce Hamas tarafından tutulan esirlerin geri dönmesi anlamına geliyor. Rehineler geri dönmeden insani aralar olmayacaktır” dedi.

Gallant, kendisine İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırma niyetinde olup olmadığı sorulduğunda, ordunun ne yapacağı hakkında gerçekleşmeden önce konuşmayacağını söyledi.

LÜBNAN HİZBULLAHI’NDAN “CİDDİ SONUÇLAR” ÇIKIŞI

ABD merkezli yayın kuruluşu NBC News’e konuşan Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım ise, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını genişletmesinin “ciddi sonuçları” olacağını söyledi.

Naim Kasım, “saldırgan” olarak nitelediği İsrail’in Gazze üzerindeki baskısını azaltmayı amaçladıklarını ifade etti.

ABD’nin Irak ve Suriye’deki askeri üslerine yapılan saldırılara da değinen Kasım, “Direniş Ekseni’ndekiler, esas planlayıcının ABD olduğunu gördüler. Bu nedenle, dur mesajı verme prensibiyle ABD’ye saldırıyorlar. Tıpkı İsrail’in durması gerektiği gibi” şeklinde konuştu.

“ABD NASIL İSRAİL’İN YANINDA DURMA HAKKINDA SAHİP?”

Kasım, ABD’nin İsrail’e verdiği desteği de eleştirdi. Naim Kasım, “Şu an yaptığımız, yapmamız gereken şeydir ve bundan daha fazlasını yapmamız gerektiğinde de yapacağız. Bizim Filistin ve bölgede halkımızı ve sevdiklerimizi desteklemeye hakkımız yokken nasıl olur da ABD ve dünyanın geri kalanı, sivilleri ve çocukları öldüren, evleri yıkan İsrail’in yanında durma hakkına sahip?” ifadelerini kullandı.

ABD: GAZZE’NİN İŞGALİNİ DESTEKLEMEDİĞİMİZİ İSRAİL’E BİLDİRDİK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze’yi işgalini desteklemediklerini ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın İsrail ziyaretinde bunu açık bir şekilde İsrail’e bildirdiğini söyledi.

Patel, diğer taraftan “6 Ekim’deki statükoya” da dönmenin mümkün olmadığını belirterek, İsrail’in bölgede güvende olması gerektiğini, Gazze’nin “terör saldırıları” için bir üs olmaması gerektiğini savundu.

(AA)

Hamas’tan ‘rehine’ iddiası: İsrail engel oldu