İsrail-Filistin savaşında kritik 48 saat

Yayın tarihi: 9 Ekim 2023 Pazartesi 7:15 am - Güncelleme: 9 Ekim 2023 Pazartesi 11:53 pm

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın başlattığı saldırılar sonrası İsrail’den de karşı saldırılar geldi. İsrail’in 24 ila 48 saat içinde Gazze’ye kara harekatı başlatacağını iddia edildi. Çok sayıda İsrailli asker ve siviller esir alınırken iki tarafında can kaybı ve yaralı sayıları artmaya devam ederken İsrail  gece boyunca Gazze şehrini bombaladı. 687 Filistinli hayatını kaybederken, Hamas’ın operasyonunda ölen İsrailli sayısı da 900’e yükseldi.

İsrail ile Filistin arasındaki gerilim Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın başlattığı saldırılarla çatışmaya dönüştü. Çıkan çatışmalarda çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybetti. Filistinli gruplar, çok sayıda İsrailli askeri ve bazı sivilleri esir alarak abluka altındaki Gazze Şeridi’ne götürürken İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ne hava saldırılarına bu gece de devam etti.

İsrail savaş uçaklarının gece boyunca Gazze Şeridi’nin güney ve kuzeyindeki hedefleri vurması sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne dünden bu yana düzenlediği saldırılarda, 159 konut tamamen yıkıldı, 1210 konut ise kısmen hasar gördü.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail’de hayatını kaybedenlerin sayısı 900’e yükselirken, 157’si ağır 2 bin 616 kişi de yaralandı. Filistin tarafından ise şu ana kadar 687 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 900 kişi de yaralandı.

‘SAVAŞ HALİ’ İLAN EDİLDİ

İsrail’de Netanyahu hükümeti ülkede savaş hali ilan edildiğini duyurdu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail ordusunun “tüm kuvvetleriyle” Hamas’ı hedef alacağını söyledi. Hamas’ın saldırılarında ölen İsrailli asker sayısı da 50’yi aştı. İsrail, Gazze sınırında bulunan 24 yerleşim yerindeki sivilleri tahliye etti.

‘Aksa Tufanı operasyonu’ ile başlayan İsrail-Hamas savaşında ölü sayısı 1000’i geçti

 

BM: 12 BİN 538 KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM), çatışmaların iki gündür sürdüğü Gazze’de 123 bin 538 bin kişinin yerinden edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, İsrailli yetkililerin (Gazze’dekilerine) “bölgeyi terk edin” çağrısında bulunduğunu ancak çok sayıda “hareket kısıtlaması” uyguladığı belirtilirken, bazı kontrol noktaları ve girişlerin kapatıldığı aktarıldı.

ESİR ALINAN SAYISI ÇOK FAZLA

Hamas’tan yapılan açıklamada ise esir alınan İsraillilerin sayısının, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun düşündüğünden “kat kat daha fazla” olduğu belirtildi. Esirler arasında üst düzey komutanların olduğuna dikkat çekildi., Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ellerinde 100’den fazla esir tuttuklarını ifade etti.

İŞTE DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER…

HAMAS’TAN ‘ATEŞKES’ AÇIKLAMASI

Üst düzey Hamas yetkilisi Musa Ebu Marzouk, Hamas’ın hedeflerine ulaştığı” için “siyasi diyaloğa açık” olduğunu açıkladı. Marzouk basına yaptığı açıklamada, Hamas’ın muhtemel bir ateşkesi tartışmaya istekli olup olmadığı sorusuna, Hamas’ın “bu tür bir şeye” ve “tüm siyasi diyaloglara” açık olduğu cevabını verdi. Marzouk ayrıca, Hamas’ın aralarında Rusya ve Çin vatandaşlarının da bulunduğu İsrail’den “onlarca” çifte vatandaşını esir aldığını ifade etti.

22:16 HAYATINI KAYBEDEN FİLİSTİNLİLERİN SAYISI 687 OLDU

İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli sayısı 687’ye yükseldi

21:50 NETANYAHU’DAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, “Bir takım Filistinli silahlı kişiler hala İsrail’in içinde” dedi.

21:22 GAZZE’DEN İSRAİL’E ROKET ATIŞLARI

Gazze’den İsrail tarafına roket atışları yapıldı. Bazı roketler Kudüs yakınlarındaki Ebu Ghosh köyündeki bir eve isabet etti.

20:22 KASSAM TUGAYLARI SÖZCÜSÜ UBEYDE’DEN ‘REHİNE İNFAZLARI’ AÇIKLAMASI

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, El Cezire’ye yaptığı açıklamada “İsrail’in halkımıza uyarı yapmadan düzenlediği her saldırıda bir İsrailli rehine infaz edilecek ve görüntüsünü yayınlayacağız. İşgalle anladığı dilden konuşacağız” dedi.

19:43 İSRAİL BİR EVİ VURDU

İsrail savaş uçakları, Gazze`nin güneyindeki Zeytun Mahallesi`nin doğusunda bulunan bir evi de hedef aldı. Gazzeliler enkaz altında kalan kadın ve çocukları çıkardı.

18:37 İSRAİL 6 CAMİYİ BOMBALADI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği bombardımanda 6 cami yıkıldı. Yıkılan camiler arasında yer alan Eş-Şati Mülteci Kampı’ndaki Al-Susi Camii’ne düzenlenen saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

17:40 KUDÜS SİREN SESLERİ

Gazze’den fırlatılan roketler nedeniyle Kudüs’te patlama sesleri duyuldu. İsrail makamları tarafından kentte uyarı amaçlı sirenler devreye sokuldu.

17:13 HAMAS’IN KUDÜS’E FÜZE

Hamas’ın Kudüs’e attığı roketlerden biri Kudüs yakınlarındaki olan Beitar İllit bölgesine düştü.

17:10 İSRAİL HAMAS’IN MERKEZİ OLARAK NİTELENDİRDİĞİ MAHALLEYİ VURDU

İsrail Hava Kuvvetleri Hamas’ın faaliyet merkezi olarak bildirdikleri Al Furkan Mahallesi ve çevresindeki birçok hedefe saldırı düzenlendiğini duyurdu.

16:30 FİLİSTİN’E YARDIMLAR ASKIYA ALINDI

Avusturya, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaların artması üzerine Filistin’e yönelik toplam 19 milyon euro değerindeki mali yardımı durdururken, AB Komisyonu da 691 milyon euroluk yardımı askıya aldı.

15:38 “YANITIMIZ ORTADOĞU’YU DEĞİŞTİRECEK”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyhu, “Hamas’a yanıtımız Ortadoğu’yu değiştirecek” dedi.

14:20 İSRAİL’ ELEKTRİK VE AKARYAKITI KESTİ

İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Katz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’den Gazze’ye su akışının derhal kesilmesini emrettim. Elektrik ve yakıt dün kesildi. Daha önce olanlar, artık olmayacak” dedi.

14:00 FİLİSTİN: İSRAİL GAZZE’DE AMBULANSLARI VURDU

Filistin’den yapılan açıklamada İsrail’in Gazze’de yaralı taşıyan ambulansları vurduğu belirtildi.

13:50 KASSAM TUGAYLARI: İSRAİL SALDIRILARINDA ELİMİZDEKİ 4 İSRAİLLİ ÖLDÜ

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırısı sonucu rehin aldıkları 4 İsraillinin öldüğünü iddia etti.

13:00 CİBALİYE KAMPI VURULDU

Gazze Şeridinde Cibaliye şehrinin 4 km kuzeyinde yer alan, 113 bin kişinin yaşadığı Cibaliye kampı İsrail’in bombardımanı sırasında vuruldu. Kampa düzenlenen bombalı saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

12:30 İSRAİL’DEN GAZZE’Yİ ABLUKAYA ALDI

İsrail Savunma Bakanı Gazze’ye tam abluka emri verdi. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Elektrik olmayacak, yemek olmayacak, yakıt olmayacak, her şey kapatıldı.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin sınır bölgesindeki 3 beldede yaşayan Filistinlilerden evlerini terk etmelerini istedi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin Abesan el-Kebira, Abesan Sagira ve Hırbe Huzaa beldelerinde yaşayanlar başta olmak üzere Gazze sakinlerine çağrıda bulundu.

 

11:20 İSRAİL ORDUSU’NDAN AÇIKLAMA: GAZZE SINIRINDA KONTROLÜ SAĞLADIK

İsrail ordusu, Gazze sınırında kontrolün yeniden sağlandığını açıkladı. Bölgede hala silahlı Hamas üyelerinin olduğu ve çatışmaların izole bölgelerde devam ettiği bildirildi. İsrail Ordu Sözcüsü, ülkenin kuzeyinde çatışma olmadığını her türlü senaryoya hazır olduklarını söyledi.

 

09:12 GAZZE’DE 500 HEDEF VURULDU

İsrail ordusu Gazze’de gece boyu 500’den fazla hedefi vurduğunu açıkladı.

09:00 İRAN, İSRAİL’İN İDDİALARINI REDDETTİ

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog çatışmaların başlamasından sonra yaptığı açıklamada, Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunu İran’dan aldığı emir ve destekle başlattığını söylemişti. İran BM Komisyonu’ndan yapılan açıklamada İsrail’in iddiaları reddedilirken ”Filistin’e kararlı bir şekilde destek veriyoruz, ancak Filistin’in tepkisine dahil değiliz” denildi.

Gözlerin çevrildiği İran’dan ‘Hamas’ açıklaması

08:43 GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 436 OLDU

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail’in 3 günden bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 91’i çocuk, 61’i kadın 436 kişinin yaşamını yitirdiği, 224’ü çocuk, 151’i kadın olmak üzere 2 bin 271 kişinin yaralandığı belirtildi.

07:57  BATI ŞERİA’DA 14 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Filistin Sağlık Bakanlığı, Hamas Hareketi’nin 7 Ekim Cumartesi başlattığı saldırılarda, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde İsrail ordusu tarafından bugüne kadar toplam 14 Filistinlinin öldürüldüğü bildirdi.

07:13  ÖLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI 73’YE YÜKSELDİ

İsrail ordusu, Hamas’ın önceki gün başlayan ve bugün de devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 73’ye yükseldiğini duyurdu.

06:30 İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRDI

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine yönelik gece boyunca düzenlediği hava saldırılarında 24 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

05:00 İSRAİL BASINI: YARALI SAYISI 2 BiN 315

Gazze’den başlatılan saldırılar sonucu, yaralanan İsrailli sayının 2 bin 315 olduğu belirtildi. İsrail merkezli Kanal 12 televizyonuna göre, 365’i ağır olmak üzere toplam yaralı sayısı 2 bin 315’e çıktı. Haaretz Gazetesi de, ağır yaralılardan 25 kişinin hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas’la görüştü