İsmailağa Cemaati’ne bağlı Kur’an kursunda çocuğa cinsel istismar!

Yayın tarihi: 1 Mayıs 2023 Pazartesi 12:26 pm - Güncelleme: 1 Mayıs 2023 Pazartesi 1:24 pm

İsmailağa Cemaati‘ne bağlı Kur’an kursuna giden 11 yaşındaki erkek çocuğun nitelikli cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle kursta ‘hoca’ olan 34 yaşındaki Gökhan Altun’un 33 yıla kadar hapsi talep edildi. Altun’un, başka bir çocuğa yönelik cinsel istismar sebebiyle tutuklu olduğu ortaya çıktı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya göre 2009 doğumlu H. H., annesi tarafından Kur’an kursuna gönderildi. İstanbul Sultangazi’de bulunan kurs, İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu(İDDEF) bünyesinde faaliyet gösteriyordu. 2020 yılı yazında, yatılı olarak kursta kalan H. H., üç ay kadar Kur’an öğrenmek üzere gittiği kursta istismara uğradı.

Hiranur davasında karar seçim sonrasına kaldı

PSİKOLOJİSİ ALT ÜST OLDU

Küçük çocuğun yaşadıkları psikolojisini alt üst etti. Çocuğunun agresif davrandığını kendisine zarar vermeye çalıştığını gören annesi, çocuğunu psikoloğa götürmeye karar verdi. Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürülen H. H. için düzenlenen raporda çocuğun istismara uğradığı kaydedildi.

HASTANE İHBAR ETTİ

Hastane düzenlediği raporu ihbar olarak emniyete bildirdi. Yapılan bildirim üzerine soruşturma başlatıldı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında küçük çocuğun ifadesi, Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı.

“BAŞKA ÇOCUKLARA DA YAPMASIN”

Anılan merkezde soruların sorulara ayrıntılı bir biçimde anlatan H. H., kurs hocası Gökhan Altun’un kendisine nitelikli cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. Yaşadıklarına ilişkin ayrıntılı bir anlatımda bulunan H. H., “Bana yaptıklarını başka çocuklara da yapmasın istiyorum” dedi.

İsmailağa’ya Erdoğan onaylı özel ‘yardım toplama’ izni

HEM İSTİSMAR HEM DARP

Altun’un kendisine yönelik istismarı yanı sıra zaman zaman sopa ile de kendisini dövdüğünü anlatan H. H., benzer fiillerin kursta okuyan başka bazı arkadaşlarına da yapıldığını öğrendiğini anlattı. Küçük çocuk ayrıca, Altun’un kendisine “Bunları başkasına anlatırsan seni öldürürüm” dediğini de anlattı.

33 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Altun ise, suçlamaları kabul etmedi. Hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Fezlekede, Altun hakkında 33 yıla kadar hapis cezası istendi. Düzenlenen iddianameyi kabul eden mahkeme ilk duruşmayı geçen günlerde yaptı.

BAŞKA BİR ÇOCUĞU DAHA İSTİSMAR ETMİŞ

Öte yandan, Altun’un yine aynı kursta 9 yaşındaki başka bir öğrenciye karşı da benzer suçu işlediği anlaşıldı. Anılan davada 39 yıl hapis cezası verilen Altun tutuklu bulunuyor. Anılan davada, İstinaf Mahkemesi, sanık hakkında fazla ceza tayininde bulunulduğu gerekçesi ile kararı bozdu. Dosya yeniden, yargılamanın yapıldığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

‘KAMU YARARINA DERNEK’ STATÜSÜ

Bu arada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere göre, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü elde etti.

İsmailağa’nın derneğine ‘kamu yararına çalışan dernek’ statüsü! Bağış toplayacaklar