Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

İş bırakacaklardı, müteahhitlerin beklediği açıklama geldi

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, maliyet artışlarına rağmen sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yeni yılda çimento sektörünün zam yapmasını kabul edemeyeceklerini, fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacaklarını belirtmişti. Ocak ayından itibaren yüzde 37 zam yapan çimento sektörünün, yeni yılda uygulanmak üzere yüzde 40’lık fiyat artışı daha yapacağının söylendiğini anlatan Tellioğlu, birçok alanda indirim olduğu bugünlerde, bu fiyat artışlarının izahının mümkün olmadığını kaydetmişti.

Çimentoya yapılacak yüzde 40’lık zammın müteahhitlere iş bıraktırma noktasına getireceğini duyuran konfederasyonun açıklamasına TÇMB’den yanıt geldi.

Çimentoya yüzde 40 zam yapılacağı savlarına ilişkin bir açıklama yapan Özdemir, 2018 yılının başından bu yana artan girdi maliyetlerinin çimento sektörüne olumsuz etkileri olduğunu vurguladı ve ekledi:

“Elektrik maliyeti ise yine son iki yılda yüzde 76 yükseldi. Aynı dönemde kömür maliyetindeki artış oranı yüzde 182, petrokok maliyetlerindeki artış ise yüzde 170 oldu. Genel olarak da 2016 yılının başından Kasım 2018’in sonuna kadar olan sürede üretici fiyat endeksi yüzde 73 arttı. Buna paralel olarak, 2019 yılında yapılması planlanan fiyat düzenlemeleri gündeme geldi. Bu şartlarda maliyet artışlarına rağmen Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacağız.

loading...