İran’ın İsrail’e saldırısı sonrası Türkiye’den ilk açıklama

Yayın tarihi: 14 Nisan 2024 Pazar 5:47 pm - Güncelleme: 14 Nisan 2024 Pazar 5:59 pm

Haber: Ceren Ural

İran’ın İsrail’e yönelik İHA ve balistik füze saldırısının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır” denildi.

İran, İsrail’e yönelik İHA ve balistik füze saldırısı gerçekleştirdi, İsrail savunma güçleri ve İsrail’in müttefikleri söz konusu saldırıyı durdurdu. Dünyanın her yerinde her ülkeye de destek ve tepki açıklamaları gelirken Türkiye’den de ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı tarafından geldi. Dışişleri Bakanlığı “İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

İran’dan İsrail’e hava saldırısı! İşte dakika dakika gelişmeler…

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

Kaynak: HABER MERKEZİ