İran’da tutuklananların sayısı 15 bine çıktı! Yüzlerce insan için idam isteniyor

Yayın tarihi: 9 Kasım 2022 Çarşamba 12:07 pm - Güncelleme: 9 Kasım 2022 Çarşamba 12:07 pm

İran‘da Mahsa Amini protestoları kapsamında  yaklaşık 15 bin kişi tutuklandı. Ayrıca İran Parlamentosu’nda protestocular için ölüm cezasının verileceği “Mohareb yasası” üzerinden yargılanmalarının önünü açtı. İran’daki kaynaklara göre yüzlerce kişinin idam edilmesi söz konusu.

İran’da 13 Eylül günü başörtüsünü kurallara uygun takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından komalık bir halde kaldırıldığı hastanede 16 Eylül günü hayatını kaybeden Mahsa Amini protestoları sürüyor. Ülkede şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş düzeyde protestolar ve halk ayaklanmaları yaşanırken İran polisi, sert müdahalelerde bulundu. Yüzlerce kişi polisin darbeleriyle ya da mermileriyle hayatını kaybederken binlerce kişi de gözaltına alındı.

İran polisi kadın göstericiyi taciz etti

İRANLI MİLLETVEKİLLERİ KATI CEZA ÇAĞRISINDA BULUNDU

İranlı milletvekilleri, son günlerde tutuklanan protestoculara katı cezalar verilmesi çağrısında bulundu. CNN, İran Parlamento’sunun 227 üyesi tarafından imzalanan bir mektubun protestoculara “mümkün olan en kısa sürede iyi bir ders olacak” şekilde sert bir ceza verilmesini istediğini bildirdi.

İran hükümet sözcüsü Mesud Setayeshi, “Artık halk yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestoculara sağlam, caydırıcı ve yasal bir şekilde ilgilenmelerini talep ediyor” dedi.

”ÖLÜM CEZASI”

Newsweek’in haberine göre İran Parlamentosu tam da bunu yaptı ve “önemli bir ders” olarak gözaltındaki tüm protestoculara ölüm cezası verilmesini oyladı. 290 toplam üyeden 227’si ceza lehine oy kullandı.

Öte yandan infazların ne zaman gerçekleştirileceği henüz belli değil. CNN, geçen Perşembe günün son protestolarla bağlantılı olarak yaklaşık 14 bin kişinin tutuklandığını bildirdi. Carnegie Endowment üyesi Karim Sadjadpour ise önceki gün sayının 15 bine yaklaştığını bildirdi.

İran’daki protestolara lise öğrencileri de katıldı: Diktatöre ölüm

Sadjadpour, “Son 8 haftada İran rejimi 300’den fazla protestocuyu öldürdü, yaklaşık 15 bin kişiyi hapse attı ve yüzlercesini daha idam etmekle tehdit etti, ancak İran’ın kadınları ısrar ediyor. Bugün üniversiteli kadın öğrenciler başörtülerini çıkardılar. Ben özgür bir kadınım” dedi.

15 BİN KİŞİNİN DE İDAM EDİLECEĞİ İDDİASI

Gazeteci Omid Memarian İran’da yaşanan olaylar ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında tutuklanan 15 bin kişinin de idam edileceğini iddia etti Memarian ” Çirkin! 100’lerce protestocuyu sokaklarda öldürdükten ve şiddetli bir baskıdan sonra, İran’daki 227 milletvekili protestoculara “Mohareb” adını verdi ve yargıdan “infaz” cezası vermesini istedi. Dünya tepki vermeli. Tehlikeli!” ifadelerini kullandı.