İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ukranya’yı aradı, özür diledi ve söz verdi…

11 Ocak 2020 Cumartesi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ukranya’yı aradı, özür diledi ve söz verdi…

Ukrayna’dan yapılan açıklamada Ruhani’nin, Ukraynalı mevkidaşına Tahran’da havalandıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı uçağın vurulmasına neden olanların cezalandırılacağına dair söz verdiği belirtildi

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy’den özür dileyerek sorumluları cezalandırma sözü verdi.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Ukraynalı mevkidaşına Tahran’da havalandıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı uçağın vurulmasına neden olanların cezalandırılacağına dair söz verdiği belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, İran’ın ‘yanlışlıkla’ vurduğunu açıkladığı Ukrayna uçağı ile ilgili olarak, Ukrayna tarafına bütün görsel verilerin ve soruşturma için gerekli diğer materyallerin verildiğini açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, İran’a giden Ukrayna heyetine, İran tarafının bütün fotoğraf, video ve Tahran’da hala devam eden sürecin değerlendirilmesi için gerekli olan diğer bütün malzemelerin verdiği belirtildi. Açıklamada ayıca, Ukraynalı uzmanların gerekli bütün hukuki süreçleri işletebilmek için bölgede çalışmaya devam ettikleri ifade edildi.

İRANLI MUHALİFLER DE TEPKİLİ

İran’ın yolcu uçağını düşürmesine ilişkin, ülke içindeki muhaliflerden de tepki geldi.

Tahran’da halk sokaklarda.. Ruhani ve Hameney’e tepkiler var.. İstifa istiyorlar

İranlı reformist siyasetçi Mustafa Taczade, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mir Hüseyin Musevi, Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve Muhammed Hatemi dönemlerinde bakan yardımcılığı yaptığını hatırlatarak, “Devlet işlerini biliyorum. İran’da örtbasın, yalan dolanın bu kadar revaçta olduğuna asla inanmıyordum. Neden ve nasıl bu hale geldik? Üzgünüm ve milletten özür diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Tahran Üniversitesinden siyaset bilimci öğretim üyesi Prof. Dr. Sadık Zibakelam ise Ukrayna’ya ait uçağın vurulmasının ABD’nin 1988’de İran’a ait Airbus uçağını düşürdüğü olaya benzediğini ifade ederek, şunları aktardı:

ABD’liler yaptıkları yanlışı anladıklarında zaman kaybetmeden itiraf ettiler. Biz ise 3 gün dünyaya ve insanlara yalan söyledik. Propagandamızı yapanlar da her zaman olduğu gibi millete komplo teorilerini anlattılar.

Reformistlerin önemli isimlerinden Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki de kasım ayındaki benzin protestolarında hayatını kaybedenlere atıfta bulunarak, “Kasım ayı protestolarında hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısını gizlediniz. Eğer yapabilseydiniz uçağın düşüş sebebini de gizlerdiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

UKRANYA’DAN AÇIKLAMA

 Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, İran’ın başkenti Tahran yakınlarında düşen Ukrayna uçağı ile ilgili olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi yaptığını ifade ederek İran’ın Ukrayna’dan özür dilediğini ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Zelenski, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı görüşmenin ardından yayımladığı video konuşmasında, İran yönetiminin Ukrayna’dan ve Ukrayna halkından özür dilediğini, uçağın füzeyle vurulduğunu kabul ettiğini ve tazminat ödeyeceğini ifade ettiğini aktardı. Ukrayna yönetiminin olaydan sonra son derece etkin davrandığını dile getiren Zelenski, uçağın düşmesinin ardından Ukrayna’da farklı branşlardan en önde gelen 45 kişilik bir uzman ekibinin İran’a, olay mahalline giderek yoğun bir inceleme yaptıklarını ve böylelikle olayın nedenlerinin gizlenmesine imkan bırakmadıklarını söyledi. Ukrayna yönetiminin olayın ardından hem İran yetkilileriyle hem de dünyanın önde gelen ülkelerinin liderleriyle irtibata geçtiğine değinen Zelenski, bu sayede uluslararası toplumun da Ukrayna’nın yanında durduğunu ve bugünkü sonucun alınmasını sağladığını dile getirdi. Zelenski, bu konuda özellikle ABD, Kanada ve İngiltere liderlerine teşekkür ettiğini ifade etti.

“UKRAYNA DÜNYANIN HER YERİNDEKİ VATANDAŞINI KORUYACAKTIR”

Hayatını kaybedenlerin cenazelerinin Ukrayna’ya getirileceğini, böylelikle sevdikleriyle vedalaşma imkanına sahip olacağını dile getiren Zelenski, Ukrayna yönetiminin insan hayatı konusunda her türlü hassasiyeti göstereceğini, zira insan hayatının dünyadaki bütün devletler, hükümetler ve siyasetçiler için en temel öncelik olması gerektiğini ifade etti. Olayın ardından Ukrayna Başsavcılığı’nın olayda sorumluluğu olanlarla ilgili dava açtığını, Ukrayna yönetiminin olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına tazminat ödenmesi için gerekli adımları atmaya başladığını belirten Zelenski, “Burada bir kez daha ilan etmek istiyorum ki, biz Ukraynalılar’a sadece güvenlik duygusunu değil, aynı zamanda, bu gezegenin hangi köşesinde olurlarsa olsunlar onları koruyacağımız konusunda güven hissini yeniden kazandıracağız” diye konuştu.

Benzer Haberler