‘İran’ anlaşmazlığı! İsrail Savaş Kabinesi yeniden toplanıyor

Yayın tarihi: 15 Nisan 2024 Pazartesi 12:01 pm - Güncelleme: 15 Nisan 2024 Pazartesi 12:01 pm

İsrail‘de İran’a verilecek yanıt konusunda görüş farklılığı olduğu belirtilirken, Savaş Kabinesi’nin bugün yeniden toplanacağı açıklandı.

İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e düzenlediği hava saldırısına verilecek yanıta karar verme yetkisini alan İsrail Savaş Kabinesi, dün yaptıkları görüşmenin ardından bugün tekrar bir araya gelecek. Kanal 12’nin haberinde, Savaş Kabinesinin yerel saatle 14.00’te toplanacağı belirtildi. Toplantının ana gündem maddesinin İsrail’in İran’ın 13 Nisan’da düzenlediği saldırıya vereceği ‘yanıt’ın olduğu ifade edildi.

İSRAİL SAVAŞ KABİNESİ’NDE ANLAŞMAZLIK İDDİASI

Savaş Kabinesi, İran’a verilecek yanıtı görüşmek üzere dün toplanmıştı. İsrail basınında çıkan haberlerde, Savaş Kabinesi üyelerinin İran’a verilecek yanıt konusunda farklı görüşlere sahip olduğu ve bir fikir birliğine varılamadığını yazmıştı. Savaş Kabinesi üyelerinin İran’a karşılık verilmesinde hemfikir olduğu ancak ne zaman ve nasıl bir yanıt verilmesi konusunda farklı görüşleri dile getirdikleri kaydedilmişti.

Birleşmiş Milletler toplantısı sonrası İran ve İsrail’e çağrı

CENTCOM: İRAN’IN ATTIĞI 80’İ AŞKIN İHA’YI YOK ETTİK

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD Avrupa Komutanlığı’nın desteğiyle, İran ve Yemen’den İsrail’i vurmayı amaçlayan 80’den fazla tek yönlü insansız hava aracını (İHA) ve en az 6 balistik füzeyi yok ettiğini açıkladı.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin, 13 Nisan’da ve 14 Nisan sabahında İran ve Yemen’den İsrail’i hedef alan 80’den fazla tek yönlü İHA ve en az 6 balistik füze saldırısını engellediği bildirildi. CENTCOM’un açıklamasında, yok edilen İHA ve füzeler arasında, Yemen’deki İran destekli Husilerin fırlatmaya hazırlandığı balistik füzenin bulunduğu fırlatma aracı ile 7 insansız hava aracının da yer aldığı kaydedildi.

“İran’ın İsrail saldırısı sonrası bölgesel savaş riski var mı?” sorusuna Haldun Solmaztürk’ten yanıt

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İran dün İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail de İran’ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti. İsrail saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

İran’ın İsrail’e saldırısı sonrası Türkiye’den ilk açıklama

Kaynak: AA