İngiltere’nin eski sömürgesi ‘bağımsızlık’ için harekete geçiyor

17 Eylül 2020 Perşembe

İngiltere’nin eski sömürgesi ‘bağımsızlık’ için harekete geçiyor

İngiltere’nin eski sömürgelerinden oluşan İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Barbados, ülkenin bağımsızlığının 55’inci yıl dönümünü kutlayacağı Kasım 2021’de “tam egemenlik” için harekete geçti.

Barbados Başbakanı Mia Mottley’in yeni yasama dönemine ilişkin hükûmet programı Parlamentoda okundu. Metni, Kraliçe’nin temsilcisi olarak görev yapan Genel Vali Dame Sandra Mason okudu. Konuşmada Ada’nın sömürge geçmişini tamamen geride bırakmasının zamanı geldiğini belirten Mason, “Barbadoslular, Barbadoslu bir devlet başkanı istiyor. Bu, kim olduğumuza ve neyi başarabileceğimize dair mutlak güvenin ifadesidir” değerlendirmesinde bulundu.

“TAM BAĞIMSIZLIK İÇİN ADIM CUMHURİYET OLACAĞIZ”

Euronews’te yer alan habere göre Ada’nın tam egemenliğe doğru bir sonraki mantıklı adımı atacağını dile getiren Mason, “Barbados, 55. bağımsızlık yıl dönümümüzü kutladığımızda bir cumhuriyet haline gelecek” ifadesini kullandı.

Ülke, 1966’da İngiltere’den bağımsızlığını kazansa da Kraliçe Devlet Başkanı olmayı sürdürmüştü.

Daha önce Trinidad ve Tobago, Dominika ve Guyana İngiliz monarşisiyle bağlarını keserken, Jamaika Başbakanı Andrew Holness da tam egemenliğin hükûmetinin önceliği olduğunu duyurmuştu.

İngiliz tahtının sahibi, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerde devlet başkanı görev ve yetkilerini, kendisi tarafından atanan Genel Valiler aracılığı ile sürdürüyor.

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerde hükümet programı, Başbakanlar tarafından hazırlansa da Kraliçe’nin temsilcisi olarak Genel Valiler tarafından okunuyor. Bu durum, Devlet Başkanı olduğu için hükûmetin “Kraliçe’nin hükûmeti” olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. İngiltere’de de Başbakan tarafından hazırlanan programı Kraliçe bizzat okuyor.

Benzer Haberler