İmamoğlu’ndan 39 ilçe için ‘tam yetki’ talebi

Yayın tarihi: 31 Ağustos 2023 Perşembe 12:48 pm - Güncelleme: 31 Ağustos 2023 Perşembe 12:49 pm

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP yönetiminden yeniden aday olacağı yerel seçimlerde İstanbul’un 39 ilçesinde adayların belirlenmesi için söz sahibi olmayı isteyeceği iddia edildi.

Yerel seçime aylar kala kulisler hareketlendi. Diken’den Altan Sancar’ın haberine görei İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için yeniden aday olmaya haz8ırlanan Ekrem İmamoğlu, ekibinden kente dair kapsamlı bir çalışma talep etti.

RAPOR İSTEDİ

Edinilen bilgilere göre, İmamoğlu 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri öncesi ekibinin yaptığı ve İstanbul’un mahallelerinde yaşayan yurttaşların oy verme eğilimlerini, partinin ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun potansiyel oy oranını ortaya koyan çalışmanın tekrarlanmasını istedi. Genel seçim için hazırlanan rapor doğrultusunda çalışan ve hedefine ulaşan İmamoğlu’nun bu raporun yaş grupları, dezavantajlı gruplar, bölgesel farklılıklar üzerinden detaylandırılmasını istedi.

CHP YÖNETİMİNDEN TALEPLERİ

Öte yandan İmamoğlu, İstanbul’da ‘tam başarı’ için CHP yönetiminden talepte bulunacak. Buna göre İmamoğlu, partisinin yönetiminde İstanbul’un ilçelerinde gösterilecek belediye başkan adaylarının belirlenmesi için söz sahibi olmayı ve tam yetki isteyecek.

Hazırlanacak raporda ilçelere göre kimleri belediye başkanı olarak görmek istediklerini sorulacak ve ortaya çıkan isimler belirlenecek. Rapor sonrası farklı partilerin seçmenleri ile seçim süreci öncesi kurulması hedeflenen ilişkiler doğrultusunda da İmamoğlu partisinin yönetimine çalışmasını sunarak, “Kentte tam başarı, uyumlu çalışma ve belediye meclisinde çoğunluk sağlama hedefleri için adayların belirlenmesinde tam yetki talep ediyorum” diyecek. Kurmaylarına göre, çalışmalar ve CHP’deki kongreler süreci kısmen tamamlandıktan sonra Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasında bir görüşme olması bekleniyor.

İmamoğlu’ndan Akşener’in ‘ateşten gömlek’ açıklamasına ilk yorum