İmamoğlu: İSPARK Genel Müdürü’yle ilgili netleşmiş bir durum yok

2 Ekim 2021 Cumartesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevden alındığı iddia edilen İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’la ilgili “Şu anda netleşmiş bir durum yok. Netleşirse zaten paylaşırız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yenilenen Maçka Demokrasi Parkı’nda incelemelerde bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı yönünde iddialara ilişkin soruya, “Şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir durum yok. Netleşirse, zaten paylaşırız” diye yanıt verdi.

“BAZILARI YORGUN DÜŞEBİLİR”

İmamoğlu devamında, “Yani özel bir husus yok. Bizimle çalışmak isteyen çok yönetici var. Bizimle, gelip emeğini ortaya koyan yöneticilerimiz var. Bazıları yorgun düşebilir, bazıları değişim isteyebilir, bazılarını biz değiştirebiliriz. Bunların hepsi mümkün. Normal hayatta, profesyonel hayatta, kurumsal hayatta mümkün. Ama şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir husus yok” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, İSPARK’ın zarar ettiğine ilişkin iddialara ise “Konuşulan, bir zararı dile getiren o siyasiler, geçmişte bu işin başındaki insanlardı” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, Taksim’e metroyla gitti

İmamoğlu’nun sorulara yanıtları şöyle oldu:

*İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı yönünde iddia var. Başka bir iddiaya kendisi istifa etti ve özel sektöre geçtiği söyleniyor. İSPARK Genel Müdürü’nün durumunu öğrenebilir miyiz?

“Şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir durum yok. Netleşirse, zaten paylaşırız. Yani özel bir husus yok. Bizimle çalışmak isteyen çok yönetici var. Bizimle, gelip emeğini ortaya koyan yöneticilerimiz var. Bazıları yorgun düşebilir, bazıları değişim isteyebilir, bazılarını biz değiştirebiliriz. Bunların hepsi mümkün. Normal hayatta, profesyonel hayatta, kurumsal hayatta mümkün. Ama şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir husus yok.”

“ZARARI DİLE GETİRENLER GEÇMİŞTE BU İŞİN BAŞINDAKİLER”

*Şirketin zarar ettiğine ilişkin tartışmaların olduğu bir dönemde bu konunun gündeme gelmesi de dikkat çekiyor…

“Gelebilir, olabilir, denk düşebilir ama yani şirketin zarar etmesiyle ilgili hususun doğru olmadığını kamuoyuyla paylaştık. Geçmişte bu şirketleri çok kötü kullanan aklın, bugün bir ya da iki şirket üzerinden böyle bir polemik yaratma çabasını, onlar adına ‘iyileşme’ olarak görüyorum. En azından sağlıklı düşünmeye başladılar. Kendilerine geldiler. Daha önce 27-28 iştirakimizin nasıl çarçur edildiğini biz kamuoyuyla paylaştık. Soruşturmalar açıldı. Hala açılanlar var. Konuşulan, bir zararı dile getiren o siyasiler, geçmişte bu işin başındaki insanlardı. Sadece bir araziden elde ettikleri ya da elde edilmesine fırsat verdikleri kötü yönetim, hatta kötü niyetli yönetim döneminde, bugün konuştukları rakamın yaklaşık yirmi misli, on beş misli, sadece bir arsada yapılan kötü niyetli yürütülen süreç. O bakımdan bu tür konuları gündeme getirmeleri… Varsa bir eksiklik, zaten bakıyoruz, ediyoruz, inceliyoruz. Denetimli şirketlerimiz var artık. Hem ulusal hem uluslararası denetim hizmeti alan şirketlerimiz var artık. Yetmedi; iç denetim mekanizması kurduğumuz da bir şirket bünyesi var artık İstanbul’un. Çok profesyonelce bakıyoruz. Halk adına bakıyoruz bütün bunları yaparken. Bu bağlamda, gerçekten böylesi bir konuyu dile getirmelerini İstanbul’daki muhalefet üyeleri sağlıklı bir gelişme, iyileşme olarak görüyorum.”

NE OLMUŞTU?

Dün (1 Ekim) çeşitli yayın organlarında İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı iddia edilmişti. Haber Global’e konuşan İBB kaynakları ise Çakır için “Yıllık izinde” demişti.

Benzer Haberler