İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’dan uzayda üçüncü deney!

Yayın tarihi: 24 Ocak 2024 Çarşamba 12:02 pm - Güncelleme: 24 Ocak 2024 Çarşamba 12:07 pm

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun başlaması gündemdeki yerini korurken, Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki üçüncü deneyini bugün gerçekleştirecek.

İlk Türk Uzay Yolcusu olan Alper Gezeravcı, Ax-3 misyonunda 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev alacak. Gezeravcı, bugün gerçekleştireceği deney kapsamında Antarktika gibi zorlu ortamlarda yaşayabilen mikroalg türlerinin, uzayda yaşam destek sistemlerini geliştirmek için potansiyelini araştıracak.

“UzMAn” DENEYİNİ YAPACAK

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda deneylerine devam eden Alper Gezeravcı, bugün uzay görevi için mikroalg yaşam destek üniteleri alanında Boğaziçi Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Berat Haznedaroğlu’nun sorumluluğundaki “UzMAn” deneyini yapacak.

MİKROALG TÜRLERİ İNCELENECEK

Deneyle birlik dünyada zorlu koşullara adapte olan mikroalg türlerinin yerçekimsiz koşullar altında büyüme ve dayanıklılık testlerinin gerçekleştirilmesi, metabolik değişikliklerinin incelenmesi, karbondioksit yakalama performanslarının ve oksijen üretim kabiliyetlerinin belirlenmesi için kapalı sistemlere yaşam destek ünitesi geliştirilmesi hedefleniyor.

“UzMAn” NEDİR?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, X hesabından yaptığı paylaşımda, UzMan deneyine ilişkin şunları kaydetti:

“Deney 3: UzMAn. Türk Uzay Bilim Misyonundaki onüç deneyden biri olan UzMAn deneyi ile; Dünya genelindeki karbondioksit yutak alanlarının önemli bir bölümünü oluşturan alglerin, uzay koşullarında nasıl büyüdüğü ve hayatta kaldığı anlaşılmak isteniyor. Antarktika gibi zorlu ortamlarda yaşayabilen mikroalg türlerinin mikro yerçekimi ortamında karbondioksit emerek oksijen üretme davranışları ve metabolizmalarındaki değişiklikler gözlemlenerek, ‘Bu mikroalg türlerinin uzayda yaşam destek sistemlerinde kullanılmaları mümkün olur mu?’ sorusunun cevabı aranıyor.”

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki üçüncü deneyini bugün gerçekleştirecek.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’dan ‘uzaya kenetlenme’ pozu

Kaynak: TELE1