İkinci el otomobile fiyat sınırı 15 bin ilan sildirdi!

Yayın tarihi: 22 Temmuz 2023 Cumartesi 2:34 pm - Güncelleme: 22 Temmuz 2023 Cumartesi 2:34 pm

Ticaret Bakanlığı, 15 Temmuz’da uygulamaya giren kararla, otomobilde ikinci el fiyatların liste fiyatlarını geçmesini yasakladı. Yasak sornası yaklaşık 20 bin ilandan 15 binin silindiği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı yaptığı düzenleme ile ikinci el arabaların, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine çıkılarak ilan yoluyla pazarlanmasını yasakladı. 15 Temmuz’da uygulamaya giren kararla birlikte 20 binin üzerindeki ilan sayısının yüzde 75 azalarak 5 bine düştüğü dikkat çekti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ilan kısıtlaması düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce ilan platformları üzerinden yayımlanan ve bu düzenlemeye aykırılık teşkil edebilecek bireysel ve ticari olmak üzere toplam ilan sayısının 20 binin üzerinde olduğu tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada “İlan platformları tarafından üyelerine yapılan uyarı ve bilgilendirmeler ile Bakanlığımızca yapılan kamuoyu bilgilendirmeleri sonucunda bu sayının düzenlemenin yürürlüğe girdiği 15 Temmuz’dan itibaren 7 bin seviyelerine gerilediği gözlemlenmiştir. Yapılan son incelemede, anılan düzenlemeye aykırılık teşkil edebilecek toplam ilan sayısının 5 binin altına düştüğü anlaşıldı” denildi.

İkinci el araç fırsatçılığına yasak kararı da engel olamadı! Yeni yöntemleri ortaya çıktı

300 BİN TL CEZA

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı söz konusu ilanlara ilişkin bilgileri ilgili ilan platformlarından temin derlemiş. Bakanlıkça yapılan inceleme neticesinde, kısıtlamaya aykırılık teşkil ettiği tespit edilen ilanları veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında, ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulandığı kaydedildi. Bu cezaların muhataplarına tebliğ sürecinin başladığı ve devam ettiği de vurgulandı.

ÜÇ TAŞIT ÜZERİ ALIMLAR TİCARİ ALIMA GİRİYOR

Açıklamada bireysel satışlarda bir yıl içinde en fazla üç araç satışına izin verildiği, bunun üzerindeki satışların ticari faaliyet kabul edildiğinden dolayı cezai müeyyide gerektirdiği ifade edildi. “Birinci derece yakın akrabaları dahil olmak üzere bunların üzerinden vekaletle satış yapan kişiler Bakanlığımızca incelemeye alınmış olup, gerekli cezai işlemleri yapılmakta” denilirken, bunun yanında, vergi incelemesi kapsamında işlemlerin devamı için tespit edilen şahısların bilgilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığına iletildiği kaydedildi.