İddialar doğru çıktı! 455 bin vatandaşın kart bilgileri çalındı

11 Aralık 2019 Çarşamba

İddialar doğru çıktı! 455 bin vatandaşın kart bilgileri çalındı

455 bin Türk’ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığı üst düzey bir bankacılık kaynağının yaptığı açıklamaya göre doğru çıktı. Üst düzey bankacılık kaynaklarından aldığı bilgilere göre sızıntı bir sitenin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti.

 

İnternet üzerinden teknoloji ve ekonomi özelinde yayın yapan ZDNet, 455 binden fazla kredi kartı bilgisinin çalındığını ve şu anda satıldığını duyurdu. Türklerin kredi kartlarının Joker’s Stash isimli “En büyük kart mağazası”nda satıldığı belirtildi.

Sözcü’nün haberine göre; Güvenlik araştırmaları yapan Group-IB’den yetkilileri ZDNet’e açıklama yaparken, verilerin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında dört farklı parça halinde sızdırıldığını söyledi. “Son yıllarda gerçekleşen Türkiye merkezli en büyük sızıntı” hakkında açıklama yapan Group-IB’den yetkililer, Türkiye’den kartların çok nadiren çalındığını da aktardı.

‘BANKALAR KARTLARI İPTAL EDER’

Sozcu.com.tr’ye konuşan üst düzey bankacılık kaynakları geçen hafta sonundan bu yana olayın sektör içinde konuşulduğunu vurguladı. Kaynak 15-20 günlük bir süre içerisinde bilgilerin çalındığı kartların bankalar tarafından iptal edilmesinin beklendiğini söyledi. Üst düzey sektör kaynağı, “Kart bilgileri sızıntısı bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler