Türkiye, Rusya’ya yaptırım uygulayacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama

Yayın tarihi: 3 Mart 2022 Perşembe 2:10 am - Güncelleme: 3 Mart 2022 Perşembe 2:13 am

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Rusya’nın diplomasiye ve müzakereye şans vermeden saldırı düzenlemeye devam etmesi büyük bir hata olur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International’da Becky Anderson’ın programında katılarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’daki gelişmelerden büyük endişe duyduklarını belirten Kalın, “Rusya’nın diplomasiye ve müzakereye şans vermeden saldırı yapmaya devam etmesi büyük bir hata olur” diye konuştu.

‘RUSYA’YA YAPTIRIM PLANIMIZ YOK’

Türkiye’nin mevcut durumda Rusya’ya yaptırım uygulama planlarının bulunmadığını kaydeden Kalın, Moskova ile enerji, turizm, tarım gibi sektörleri de içeren güçlü ekonomik bağlarının zarar görmesini istemediklerini söyledi. Kalın, yaptırım kararından kaçınmaları noktasında daha önemli bir faktör olarak Rusya’yla diyalogda kalmaya devam etmek istediklerini vurguladı.

Batı ülkelerinden yetkililerin de Türkiye’nin Rusya’yla iletişimde kalmasının önemini kendilerine aktardıklarını belirten Kalın, “Bazılarının, Rusya’yla iletişimde kalıp onları teşvik ederek müzakere masasına geri dönmeye yönlendirmesi gerekiyor” dedi.

Kiev’de endişeli bekleyiş! İşte dakika dakika tüm gelişmeler

‘NÜKLEER TEHDİDİN YALNIZ SÖYLEMDE KALMASINI UMUT EDİYORUZ’

Herhangi nükleer bir saldırı riskinin mevcut olup olmadığına ilişkin soru üzerine bu ihtimalin gerçekleşmesinin felaket olacağını vurgulayan Kalın, NATO’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu söylemine soğukkanlılıkla yanıt verdiğini ve bunun doğru bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

Kalın, “ihtiyaç duyulanın gerilimi yatıştırmak olduğunu ve nükleer tehdidin yalnızca söylem düzeyinde kalmasını umut ettiğini” belirtti.

‘UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİĞİ MESELESİ HASSAS’

Türkiye’nin NATO’nun genişlemesi konusuna olumlu bir yaklaşım izlemesinin, Ukrayna’nın muhtemel NATO üyeliği senaryosunu da kapsayıp kapsamadığına ilişkin soru üzerine Kalın, şu aşamada bu ihtimale olumlu bakmadıklarını söyledi.

Kalın, Türkiye’nin geçmişte Avrupa Birliği (AB) ve NATO’nun Avrupa’da, Balkanlarda ve diğer yerlerde genişleme süreçlerine olumsuz bakmadığının altını çizerek “Ukrayna’nın NATO üyeliği meselesinin ne kadar hassas bir konu olduğunun farkındayız. Bu hukuksuz savaşın bitmesini istememizin temel sebeplerinden biri de bu ve Ukraynalıların da bizi anlayacağını umuyoruz” dedi.

‘RUSYA’NIN TALEPLERİ FAZLA MAKSİMALİST’

Rusya’nın şu aşamada ateşkes için gündeme getirdiği üç talep için de “Fazla maksimalist ve mantıklı değil.” değerlendirmesinde bulunan Kalın, bu teklifler arasında bulunan Kırım’ın Rusya’ya ait bir bölge olarak kabul edilmesinin ve Ukrayna’nın silahsızlandırılması talebinin egemen bir ülke açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Moskova’nın ana meselesinin Ukrayna’nın NATO üyeliği ihtimali olduğunu düşündüklerini söyleyen Kalın, Rusya’nın bu konuyu geçmişte de gündeme getirdiğini ve bu konu üzerine gerçekçi bir yaklaşıma ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Biden: Putin şu anda dünyadan hiç olmadığı kadar izole