Biden: Putin şu anda dünyadan hiç olmadığı kadar izole

3 Mart 2022 Perşembe

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ‘şu anda hiç olmadığı kadar dünyadan izole edildiğini’ belirten ABD Başkanı Biden, “Tarih Ukrayna savaşının Rusya’yı ‘daha zayıf’, dünyayı da ‘daha güçlü’ hale getirdiğini yazacak” dedi.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde ekonomi planı konusunda konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna başlattığı operasyona değinerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yüklendi.

Ukrayna’ya yönelik operasyonu ‘önceden planlanmış ve gerekçesiz’ olarak nitelendiren Biden, “Putin diplomasi çabalarını reddetti. Batı ve NATO’nun yanıt vermeyeceğini ve bizi ülke içinde bölebileceğini düşündü. Putin yanıldı. Biz hazırlıklıydık” ifadesini kullandı.

‘RUSYA’NIN YALANLARINA, DOĞRULARLA KARŞILIK VERDİK’

Biden, Avrupalı ortaklarını birleştirmek için uzun süreler harcadıklarını belirterek tüm dünya ile Putin’in Ukrayna’da yapmayı planladıklarını önden paylaştıklarını kaydetti.

“Rusya’nın yalanlarına doğrularla karşılık verdik” diyen Biden, şu anda tüm dünyanın Putin’i yaptıklarından sorumlu tuttuğunu ve Rus liderin hiç olmadığı kadar dünyadan izole edildiğini belirtti.

Biden, ABD’nin Ukrayna halkına yardımlarının süreceğinin altını çizerek “Putin’in Ukrayna savaşının tarihi yazılırken bu savaşın Rusya’yı daha zayıf, dünyanın geri kalanının da daha güçlü bıraktığı belirtilecek” diye konuştu.

Konuşmasında, Ukrayna halkının mücadelesini de öven Biden, “Ukraynalılar inanılmaz insanlar” dedi.

‘BM’DEKİ OYLAMADA RUSYA YALNIZ KALDI’

Putin’in ABD’yi bölebileceğini düşündüğünü ancak bu konuda yanıldığını söyleyen Biden, “Biz Avrupa’yı ve özgür dünyayı bir arada tutuyoruz.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Rusya’ya yönelik kınama yasa tasarısında 141 ülkenin “evet” oyu verdiğini, sadece 5 ülkenin “hayır” dediğini ve Hindistan dahil birçok ülkenin de çekimser oy kullandığını belirten Biden, “Rusya yalnız.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden konuşmasına, “Putin, NATO’yu, Avrupa’yı ve ABD’yi bölebileceğini düşündü. Tüm dünyaya kimsenin bu ülkeyi bölemeyeceğini göstereceğiz.” dedi.

Benzer Haberler