İstanbul’a 5 bin yeni taksi teklifi 13’üncü kez reddedildi

23 Şubat 2022 Çarşamba

İstanbul’a 5 bin yeni taksi teklifi 13’üncü kez reddedildi

İBB’nin 500’ü engellileri taşımaya tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifi UKOME’de oy çokluğuyla 13. kez reddedildi. UKOME’de taksicilerle ilgili de ücret kararı alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 500’ü engellileri taşımaya tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında oy çokluğuyla 13. kez reddedildi.

Toplantıda konuşan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Hak ettiğimiz ücretlendirme yapılırsa, taksi yolcusunda azalma olur, taksi ihtiyacı varmış gibi hissedilmez” dedi.

İBB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “500 tanesi engelli bireylerin erişimine uygun olmak üzere 5 bin kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 13. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine” ifadelerine yer verildi.

TAKSİCİ KÖPRÜ DÖNÜŞ ÜCRETİ İSTEYEMEYECEK

UKOME toplantısında, köprü tünel ve ücretli yollarla ilgili gündem maddesi de oylandı. Oy çokluğu ile alınan karar göre Boğaz köprüleri, Avrasya Tüneli, ücretli otoyol veya otogar gibi ücretli bölgelerin kullanımda yolcudan taksimetre ücretinin yanı sıra o an kullanmış olduğu geçiş ücreti alınacak.

Yolculuğunu tamamlamış kişiden, geri dönüş köprü ücreti, otoyol ücreti veya tünel ücreti ya da başka bir ilave ücret talep edemeyecek.

Alınan kararla ilgili itirazlarını dile getiren İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyup Aksu,” Bundan sonra şikayetler artar. Şoför kardeşimiz yakadan geçerken dönüş ücretinin verilmeyeceği kararı bu masadan çıkarsa ‘ben karşıya geçmem’ diyebilir. Bu şikayetler olur. Yolcumuzla taksicimiz arasında hoş olmayan ifadeler kullanılabilir. Bu bizim doğal hakkımızdır. Eskiden de böyleydi. Bu uygulamanın gidiş dönüş şeklinde alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifi 12’inci kez reddedildi

Benzer Haberler