İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifi 12’inci kez reddedildi

28 Ocak 2022 Cuma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin yeni taksi teklifi UKOME’de 12’inci kez reddedildi. Taksiciler Odası’ndan ‘zam’ savunması geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 500 adedi engelli erişimine özel olmak üzere 5.000 yeni taksi teklifi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) toplantısında 12. kez yeniden görüşüldü. Teklif UKOME’deki bakanlık temsilcilerinin oylarıyla 12’nci kez reddedildi.

Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılan görüşmede konuşan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Taksimetre ücretlerine zam yapılırsa yolcu sayısı azalır dedik. Zam yapıldı gerçekten işe yaradığını gördük” dedi.

Aksu, “İki aydır bize taksiye ulaşamıyoruz şikayeti gelmedi. Hatta taksicilerin iş yükü arttı. Ben dün bir bilgiye ulaştım, Ulaştırma Bakanlığı’ndan gerekli verileri aldım. Buna göre İstanbul’a gelen yüzde 94’u taksi haricindeki turizm yol belgesi taşımalarını tercih etti. Kısacası İstanbul’da taksi artışına ihtiyaç yoktur” ifadelerini kullandı.

İBB’den Aksu’nun “İstanbul’a gelen yüzde 94’u taksi haricindeki turizm yol belgesi taşımalarını tercih etti” sözlerine “Taksi sayısının yetersiz olmasından dolayı olabilir mi?” itirazı geldi.

İBB’DEN ‘ENGELLİLERE 500 TAKSİYİ OYLAYALIM’ TEKLİFİ

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, “Arzu ederseniz engellilere 500 adet taksi teklifini oylayalım, 5 bin taksi teklifini daha sonra yeniden anlatırız” dedi. Ulaştırma Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel’den “Bu teklif alt komisyona gönderelim orada görelim” yanıtı geldi.

‘SİYASET’ TARTIŞMASI

Daha sonra söz alan Ulaşım Trafik Komisyonu Başkanı ve aynı zaman AKP’li üye olan Abdullah Özdemir ulaşım ve trafik sorunlarının görüşüldüğü toplantıda siyasi mesajlar verince tansiyon yükseldi. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Özdemir’in bu tutumunu eleştirerek mikrofonunu kapattı.

YİNE REDDEDİLDİ

Daha sonra oylamaya geçildi ve 5 bin yeni taksi teklifi 12’inci kez bakanlık temsilcilerinin oylarıyla reddedildi.

İBB’nin taksi projesine karşı açılan davada karar

UKOME’NİN YAPISI DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Resmî Gazete’de 19 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliği ile UKOME’deki belediye temsilcisi sayısı 11 olarak kalırken toplam üye sayısı 27’ye yükseltilmişti. Daha önce UKOME’DE 21 üye bulunuyordu ve İBB temsilcileri çoğunluktaydı.

Değişiklikle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME bünyesine dahil edildi. Bakanlık üyelerinin artmasıyla birlikte UKOME’de belediyenin kararlarının ve tekliflerinin onaylanması söz konusu olamadı.

5 bin yeni taksi teklifi daha önce 11 kez reddedilmişti.

11 defa reddedilen taksi teklifi 12. defa UKOME’ye geliyor!

Benzer Haberler