İBB süre verdi! İnşaat durmazsa yarın mühürleyeceğiz

7 Şubat 2022 Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan İlim Yayma Vakfı’na ait inşaat ile önemli bir açıklama yaptı. Polat, “İnşaat durmazsa İBB olarak yarın inşaatı mühürleyeceğiz.” dedi.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, TELE 1’de yayınlanan Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk oldu. Polat, Süleymaniye Camii’nin silüetini bozacak şekilde İlim Yayma Vakfı tarafından yapılan inşaatın hukuksuz olduğunu söyledi. Polat, “UNESCO’nun 1985 yılında Dünya Miras Alanı ilan ettiği bir alan orası. Bu proje iki seçim arası diye bilinen süreçte nisan 2019 tarihinde proje İBB’ye onaylatılmadan koruma kurumuna gönderildi.” ifadelerini kullandı.

“İNŞAATI MÜHÜRLEYECEĞİZ”

Polat şöyle konuştu:

“İlçe belediyesi, koruma kurulu ve mülk sahibinin tarafından sürdürülen ruhsatlandırma süreciyle inşaat başlamış oluyor. Bu alanda mevzuat ve yetki çok açık. Bu alan İBB’nin onayı olmadan yapıldığı için izinsizdir. Aldıkları iznin onayı yoktur. Bu alanda bir yapı yapılma hakkı var ama bu yapının nasıl bir yapı olacağına İBB’nin karar vermesi gerekir. En yüksek 9,50 olabilecek alan 11 metre olarak ruhsatlandırılıyor.
Bina uygun onayları almadığı için kaçak hükmünde bir bina.

Biz ilçe belediyesine 3 gün verdik. Bu yarın sona eriyor ve inşaatın durdurulması gerekiyor. Durdurmaması durumunda İBB olarak gidip inşaatı mühürleyeceğiz. Ardından da kaçak katların yüksekliklerinin yıkılması gerekiyor. Buradaki yükseklikleri de yıkacağız. Bu alanın planlamasını baştan yapıp kullanacağız.”

İBB, Süleymaniye’deki inşaat için harekete geçti

Benzer Haberler