İBB, Süleymaniye’deki inşaat için harekete geçti

Yayın tarihi: 4 Şubat 2022 Cuma 2:50 pm - Güncelleme: 4 Şubat 2022 Cuma 2:50 pm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatının durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. İBB, ‘Yenileme Alanları Ada Avan Projeleri’ ile ilgili mevzuatın gerektirdiği İBB onayı bulunmayan ve Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin siluetini perdeleyen projenin yeniden ele alınmasını istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatının durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. İBB, ‘Yenileme Alanları Ada Avan Projeleri’ ile ilgili mevzuatın gerektirdiği İBB onayı bulunmayan ve Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin siluetini perdeleyen projenin yeniden ele alınmasını istedi.

Süleymaniye Camisi’nin önünde inşaat! Bu zulümdür, yapmayın

İBB, Koruma Kurulu’na başvurarak, Süleymaniye Camii’nin görünümünü etkileyen İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatı için acil durdurma kararı verilmesini istedi. İBB’nin başvurusunda, yapı projesinin yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı olduğu belirtildi.

‘EMSAL’ UYARISI YAPILDI

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından yapılan başvuruda, kamuya terk işlemlerinin dahi yapılmadığı belirlenen projenin yeniden değerlendirilmesi talep edildi. Onay işlemleri tamamlanmadan ruhsat ve inşaat sürecinin başlatıldığı belirtilen binayla ilgili ‘emsal’ uyarısı yapıldı. Süleymaniye yenileme alanındaki bir adada yapılacak uygulamanın bütün yenileme alanına emsal teşkil edeceğine dikkat çekildi. Daha titiz bir çalışma sürdürülmesi gerekirken son derece büyük kütleli ve siluete olumsuz etkisi olan bir proje hazırlandığının altı çizildi.

YIKILAN BİNADAN DAHA YÜKSEK

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’nın başvurusunda, Süleymaniye önünde yükselen yapının, yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı şekilde hazırlandığı savunuldu. Binanın, yıkılan yapıdan daha yüksek bir biçimde inşa edildiği belirtildi. Yıkılan binanın çatı üst kotu 52,89 metre iken uygulaması yapılan binada çatı üst kotunun 53,19 metre olduğu vurgulandı. Kaçak katı olan eski binayı emsal alarak Süleymaniye çevresinde siluet etkisini bozacak bir kot belirlendiği vurgulanarak, iddia edilenin aksine yıkılan binadan daha yüksek bir proje uygulandığına dikkat çekildi.

İKİ SEÇİM ARASINDA İBB ONAYI ALINMADAN İZİN VERİLMİŞ

İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binasının projesi, yerel seçimlerin hemen ardından 1 Nisan 2019’da Koruma Kurulu’na iletildi. İki seçim arasında aceleyle hazırlanarak kurula iletilen yapıyla ilgili ‘Yenileme Alanları Ada Avan Projeleri’, İBB’nin onayını almadı. Onay olmaksızın ‘Ada Avan Uygulama Projeleri’ ile aynı anda Temmuz 2019 tarihinde projesi ‘İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu’ tarafından onaylandı. İBB, ‘İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’na dün yaptığı başvuru ile uygulamaların hızla durdurulmasını istedi.

PROJE YENİDEN ELE ALINMALI

İBB, başvurusunu, projeye onay veren ‘İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu’nun kapatılması nedeniyle ‘İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’na yaptı. İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nun, daha önce incelemediği mevcut projeyi yeniden hassasiyetle ele alınacağına inancı dile getirdi. Süleymaniye’ye yakışacak bir projenin hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu

SİLÜETİ BOZAN KAÇAK YAPILAR YIKILACAK

İBB’den yapılan açıklamada ise “İBB, Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin siluetini etkilenmemesi ve gelecek nesillere aktarılması için titiz çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda devam eden çalışmalar neticesinde, önceki yıllarda oluşmuş uygulamaları belirleyen İBB, kaçak kat, teras vb. bulunan yapılarla ilgili önümüzdeki günlerde gerekli yıkım işlemlerine de başlayacak” denildi.