İBB iştirakine Erdoğan’ın çocukları göz dikti

Yayın tarihi: 11 Kasım 2019 Pazartesi 6:05 pm - Güncelleme: 11 Kasım 2019 Pazartesi 6:09 pm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın imar hakkı olan arazileri satışa çıkarmasının ardından, İBB AKP grubunun Belediye Meclisi’ndeki çoğunluğunu kullanarak bu arsaları yeşil alan ilan ettiği ortaya çıktı. AKP’lilerin yeşil alan arazisi ilan ettiği bu alanlarınsa daha önce satışa çıkarıldığı, ihaleye girenlerin ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukları olduğu öğrenildi.

İBB iştiraki KİPTAŞ’ın belediyeye gelir amaçlı satışa çıkardığı KİPTAŞ arazilerinin AKP eliyle yeşil alan ilan edildiği, AKP’lilerin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “KİPTAŞ tarihinde hiç arazi satmadı” diyerek eleştirdiği ortaya çıktı.

Odatv’nin haberine göreyse, KİPTAŞ arazilerinin daha önce, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklarına satıldığı öğrenildi.

ARAZİLER, ERDOĞAN’IN ÇOCUĞUNA

Odatv’de yer alan bilgiler şöyle:

“Tarih: Mayıs 2017.

Eyüp’te bulunan ve mülkiyeti İBB adına kayıtlı olan yapı ruhsatlı bir arsa, KİPTAŞ tarafından 28 milyon değer biçilen 35 daire karşılığında satın alındı. Çok değil, 2 ay sonra Temmuz 2017’de.

KİPTAŞ bu arsa için satış kararı aldı. Nasıl oluyorsa, alış fiyatına satışa çıkarılan bu arsaya alıcı çıkmıyordu. Bırakın alıcıyı, almak için teklif bile gelmiyordu!

Sanırız; Yeni Şafak Gazetesi’ni kimse okumuyordu ki, bu gazetede verilen ilan görülmemişti!

Bunun üzerine; bugünün AKP’li Ümraniye Belediyesi Başkanı İsmet Yıldırım’ın başında bulunduğu o zamanki KİPTAŞ yönetimi, satış yöntemini Genel Müdürlük yetkisine aldı.

İşte ilk başta nedense(!) alıcısı çıkmayan arsanın yeni taliplileri:

Sümeyye Erdoğan’ın yönetimindeki KADEM…

Bilal Erdoğan’ın yönetimindeki TÜRGEV…

Bilal Erdoğan’ın yönetimindeki TÜGVA…

Dönemin KİPTAŞ Genel Müdürlüğü, bu yeni alıcıları görünce hiçbir pazarlık dahi yapmadan uzun vadeli taksitle arsayı TÜGVA’ya sattı. Üstelik arsa devrinin yapıldığı gün 19 Nisan 2019’du.

Yani…

İstanbul’daki iki seçim arasında, 19 Nisan 2019 tarihinde, arsanın devri TÜGVA’ya yani dolaylı olarak Bilal Erdoğan’a yapıldı.

Ne diyordu AKP grubu?

“KİPTAŞ hiç arsa satmadı bugüne kadar!”

Ah, ne büyük yalancılar…

TARİH TARİH SATIŞLAR

Bitti mi? Biter mi!

İşte tarihleri ile KİPTAŞ’ın diğer satışları:

1- 6 Ekim 2010 tarihinde İkitelli’de 5.447,56 metrekare arsa satıldı.

2 – 18 Şubat 2011 tarihli Sabah Gazetesi ilanında; KİPTAŞ’tan satılık Esenyurt İlçesinde 1780 ada 16 parselde 2.825,89 metrekare yüzölçümlü akaryakıt imarlı arsa vardı. Tabii ki satıldı!

3- 1 Haziran 2011 tarihinde İkitelli’de 18.032,67 metrekare arsa satıldı.

4- 12 Eylül 2014 tarihli Genel Müdür müzekkeresi ile satışına olur verilen, Süleymaniye’deki 20 adet parsel tek kalemde satıldı.

Kime mi? Tabii ki Katarlılara!

5- 14 Ekim 2014 tarihinde Fatih Mollahüsrev’de 102,00 metrekare arsa satıldı.

6- 21 Temmuz 2016 tarihinde İkitelli’de 2.204,44 metrekare arsa satıldı.

Ortaya çıkan tablo işte buydu.

İBB’deki AKP Grubu’nun “İstanbul’a yeşil alan kazandırdık” propagandası, tecrübeyle ve bu yukarıda yazdığımız olgularla biliyoruz ki, sahteydi.

Asıl amaç, İmamoğlu yönetimine gelir kapılarını kapatma çabasıydı.

GÖZDEN KAÇIRILAN EN ÖNEMLİ ARAZİ: ETİLER POLİS OKULU

Gerçekten de, AKP Grubu’nun bu yeni yeşeren “yeşil alan sevdası” güzel.

Ama umut verici değil…

Zira, dedik ya, amaç farklı.

Keza, her nedense yeşil alana çevirmeyi “ihmal ettikleri” çok önemli bir arazi var. Öyle ya, kamuoyunda “Etiler Polis Okulu arazisi” olarak bilinen bölge de yeşil alana çevrilebilirdi!

Her ne kadar hem İBB, hem de iştirakleri bu arazi için mali yük altına girse de, yeşil alana dönüştürülmesi önünde engel yoktu.

Evet…

AKP Grubu, kamuya 318 milyon liraya mal olan, üstelik proje maketi bugün hala KİPTAŞ binasının girişinde sergilenen Başakşehir’deki araziyi bir kalemde sıfırladı ve yeşil alan yaptı.”