Hollanda’da iki Türk’ün öldürüldüğü restoran cinayetinde ‘suç örgütü bağlantısı’ iddiası

1 Nisan 2022 Cuma

Hollanda’da iki Türk’ün öldürüldüğü restoran cinayetinde ‘suç örgütü bağlantısı’ iddiası

Hollanda’da bir haber sitesi sahibi Hüseyin Torunlar ve kardeşi Ali Torunlar, McDonald’s’ta yemek yedikleri sırada öldürüldü. Torunlar’ın suç örgütleriyle bağlantıları olduğunu iddia edilse de Torunlar kardeşlerin yakınları iddiaları yalanladı.

Hollanda’nın Zwolle kentinde 30 Mart’ta AjansXpress isimli haber sitesinin sahibi Hüseyin Torunlar ve kardeşi Ali Torunlar, McDonald’s’ta yemek yedikleri sırada bir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.

Hollanda medyasının iddiasına göre; kurbanlardan Ali Torunlar’ın suç örgütü ile bağlantısı vardı. Hiçbir şeyden haberi olmayan Hüseyin Torunlar ise “yanlış zamanda yanlış yerde” olduğu için hayatını kaybetti.

“SPEKÜLASYONDAN İBARET”

Öldürülen iki kardeşin yakınları ise iddiaları yalanlayarak, Ali Torunlar‘ın suç örgütleri ile bağlantısı olduğu yönündeki haberlerin “spekülasyondan ibaret” olduğunu söyledi.

 ZANLILARIN SORGUSU SÜRÜYOR

BBC Türkçe’nin haberine göre; Erzincan kökenli olan Torunlar kardeşler olay yerinde can verirken, kaçan saldırganın, 35 kilometre uzaklıktaki Deventer şehrinde polise teslim olduğu açıklandı. Tutuklanan 32 yaşında erkek zanlının sorgusu sürüyor.

“BAYBAŞİN İLE BAĞLANTILI SUÇ ÖRGÜTLERİ”

Kamu yayıncısı NOS ve bölgesel RTV Oost televizyonuna iddiasına göre, öldürülen Ali Torunlar’ın, cinayet, cinayete teşvik, rehin alma, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç örgütü üyeliği suçlarından cezaevinde bulunan Hüseyin Baybaşin ile bağlantılı suç örgütleriyle ilişkisi vardı.

HOLLANDA MEDYASI: ALİ TORUNLAR’IN SUÇ ÖRGÜTLERİNE DE YÜKLÜ MİKTARDA BORCU VARDI

Hollanda medyasına bilgi veren kaynaklar, restoran malzemeleri toptancılığı ve işletmecilik de yapan Ali Torunlar’ın, resmi kurumlara ve suç örgütlerine yüklü miktarda borcu bulunduğunu, bu yüzden uzun süredir Türkiye’de yaşadığını öne sürdü.

“MCDONALD’STA BORÇULAR İLE GÖRÜŞECEKTİ”

Kaynaklara göre, bir süre önce Hollanda’ya dönen Ali Torunlar’ın, McDonald’s’ta bulunma nedeni, borçlularla görüşmekti.

Zwolle kentindeki Alevi toplumuna göre ise Ali Torunlar’ın suç örgütleriyle ilişkisi yoktu. Zwolle Alevi Kültür Derneği’nden bir kaynak, Hollanda medyasına, “Hüseyin, Alevi toplumu için altın gibi bir adamdı” dedi.

 “ONUN HER ŞEYİNE KEFİLİM”

BBC Türkçe’ye konuşan kaynaklara göre de, “AjansXpress” adlı internet sitesinin sahibi olan Hüseyin Torunlar, herkesin yardımına koşan ve Zwolle Alevi toplumu içinde sevilen bir isimdi.

Hüseyin Torunlar’ın yakın arkadaşlarından bir olan Hollanda Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu (Hak – Der) Cenaze Fonu yöneticisi Binali Batman, “Ali’yi uzun yıllardırı görmedim ama Hüseyin ile kardeş gibiydik. Onun suç örgütleri ile hiçbir işi, bağlantısı olacağını sanmıyorum. Onun her şeyine kefilim” diye konuştu.

Polis, olayın suç örgütleri ile bağlantısı konusunda bilgi vermedi. Polis sözcüsü, kentte tanınan kişiler olan iki kardeşin restoranda bulunma nedeninin araştırıldığını belirtti.

Öldürülen Hüseyin ve Ali Torunlar’ın yakınları ise cinayet nedeniyle şok olduklarını ve nedeni konusunda bilgi sahibi olmadıkların söyledi.

Kurban yakınları, polisin de, soruşturmanın selameti açsısından medyaya açıklama yapmamalarını istediğini aktardı.

Hollanda’da haber sitesi sahibi bir Türk ve kardeşi öldürüldü

Benzer Haberler