Hint keneviri üretimiyle 1 milyar dolar gelir amaçlanıyor

15 Kasım 2021 Pazartesi

Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan, Hint keneviri üretiminin ülke ekonomisine katkısının yıllık 1 milyar dolar olabileceğini belirterek, kenevir üretimi için ABD, İspanya ve Kanadalı şirketlerin şimdiden talip olduğunu söyledi.

Bakan Hasan, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleriyle yaşanan diplomatik krizin tarım sektörüne etkileri, alternatif pazar, Türkiye ile iş birliği ve Hint keneviri hakkında açıklamalarda bulundu. 2019 yılından bu yana ciddi ekonomik krizle mücadele eden Lübnan’daki Hint keneviri üretimini ‘yeşil altın’ olarak niteleyen Hasan, kenevirin Lübnan ekonomisi için can damarı olabileceğini ifade etti. Uzun yıllardır kenevirin üretimi için Meclis ve hükümet nezdinde çalışmalar yapıldığına ve bunun avantajlarına değinen Hasan, “Bekaa Vadisi’nde yasal olmayan (uyuşturucu) maddelerin üretiminin yerini tutacak, çiftçilere ciddi bir finansal kaynak sağlayacak. (Hint keneviri), Diğer tarım ürünlerine nazaran, ciddi bir şekilde su ve zirai ilaç tüketimini azaltıyor.” diye konuştu.

Lübnan’da kenevirin uyuşturucu maddesi olarak kullanılmasının yasak olduğunun altını çizen Hasan, “Hint keneviri ise yasalara göre tıbbi ve endüstriyel amaçlar için yetiştirilecek” ifadelerini kullanarak çiftçilere yasal izin verilmesini öngören kararnamenin de kısa süre içinde çıkarılacağını belirtti. Lübnanlı Bakan, tıbbi ve endüstri sektöründe kullanılmak üzere Hint keneviri üretimi tesislerinin kurulması için ABD, Kanada ve İspanya’dan bazı şirketlerin şimdiden Lübnan ile temasa geçtiğini ifade etti.

ESRAR ÜRETİMİNDE DÜNYADA 4’ÜNCÜ SIRADA

ABD merkezli ‘McKinsey & Company’ adlı ekonomi danışmanlık firmasının Lübnan hükümeti için 2018’de hazırladığı kenevirin ülke ekonomisine katkı raporuna değinen Hasan, “Kenevir üretimi ekonomiye yıllık bir milyar dolar katkı getirilebilir” dedi.

Lübnan Meclisi, 2020’de Hint keneviri ekimine izin veren bir yasa çıkarsa da üretimin kimin tarafından yapılacağını izah eden kararnamesi bulunmuyor. Bu da ekim için gerekli lisansların verilmesini engelliyor. Ancak Lübnan’ın özellikle orta kesiminde bulunan ve uygun coğrafi yapısı nedeniyle Bekaa Vadisi’nde şu anda bazı çiftçiler lisans almadan üretim yapıyor. Lübnan’da halihazırda Hint kenevirinin daha çok uyuşturucu üretiminde kullanıldığı iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM) 2017’deki verilerine göre Lübnan, esrar üretiminde dünyada 4’üncü sırada yer alıyor.

Ormanda aranan Esra, kent merkezinde bulundu

Benzer Haberler