HEDEP İstanbul İl Eş Başkanı Kalmaz: Bu seçimde koşulsuz tek bir oyumuz yok, AK Parti’ye de CHP’ye de kapımız açık

1 Aralık 2023 Cuma

HEDEP İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, yerel seçimlerde bir ittifaka destek vereceklerse ‘şartlarının olacağını’, her partiye kapılarının açık olduğunu söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’da nasıl bir tutum alacaklarına ilişkin soruları yanıtladı. Kalmaz, yerel seçimlerde kentte aday çıkarıp çıkarmayacaklarının henüz belli olmadığını, bununla birlikte bir ittifaka desteğin ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’ye konuşan Kalmaz, tabanlarından gelen eleştiriler doğrultusunda bu seçimde “kazanımlarına odaklanacaklarını” aktardı ve görüşmeler için kapılarının hem AKP’ye hem de Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) açık olduğunu söyledi.

Mayıs’taki seçimlerin ardından ülke çapında tabanlarıyla kapsamlı toplantılar yaptıklarını belirten Kalmaz, 2019 ve 2023 seçimlerindeki tavırlarına ilişkin ciddi eleştiriler aldıklarını aktardı.

‘HALKIMIZ ‘KAZANIM YOKSA BEN YOKUM’ DİYOR’

“Eleştiri ve özeleştiri sürecinin ardından parti kurullarında bir sonraki seçime yönelik yeni yol haritası” belirlediklerini söyleyen Kalmaz, “Biz önceki seçimde Batı’da kaybettirme eksenli bir durum gelişmesinden kaynaklı olarak talepte bulunmamıştık. Ama bu sefer halkımızın talepleri var. Halkımız diyor ki ‘Kazanım elde etmediğim bir ittifakta, bir seçimde ben yokum” diye konuştu.

“Yapılan toplantılarda iletilen görüşler doğrultusunda Türkiye çapında adaylarını ön seçimle belirlemek istediklerini” söyleyen Kalmaz, “asıl olarak iki büyük ittifakın dışında kalacakları üçüncü yol çizgisini benimseyeceklerini ama bazı kentlerde ittifak olabileceğini, henüz kesin olmamakla birlikte İstanbul’da da bunun ihtimal dahilinde olduğunu” belirtti.

Ancak 2019’daki durumun tekrarlanmayacağını ve bu kez kazanımlara odaklanacaklarını belirten Kalmaz, olası talepleriyle ilgili şunları ekledi: “Örnek diyorum, afaki söylüyorum, A ilçesine biz deriz ki burada bizim adayımızla gireceğiz. Örnek diyorum Esenyurt olur, Adalar olur, başka yerler olabilir. Biz deriz ki biz kendi adayımızla girelim, siz burada bize destek verin, biz de şurada size destek veriyoruz. Diğer kalan muhtemel birlikte kazanacağımız yerde de potansiyelimiz bu kadar bunun karşısında da örnek diyorum, işte belediye başkan yardımcılıkları olabilir, meclis üyelikleri olabilir, müdürlükler olabilir.”

‘İSTANBUL’DA KİLİT PARTİYİZ’

Kalmaz, İstanbul’da kilit parti konumunda olduklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Ekrem İmamoğlu şunun farkında; biz olmadan kazanamayacağını çok iyi biliyor. AK Parti de şunun farkında; biz ona kaybettirme politikasını izlediğimizden kaynaklı kaybettiğinin çok farkında. Kilit parti olma noktası buradan geliyor. Böylesi bir gerçekliği var İstanbul’da HEDEP’in. Biz durup hiç kimseye destek vermiyoruz, hiçbir ittifakta yer almayacağız, sadece adayımızı çıkarıyoruz dediğimiz anda orada durum apayrı bir noktaya dönüşebilir.”

İYİ Parti ‘81 ilde ayrı aday’ kararından vazgeçecek mi? İlçe başkanları Özel’in teklifini oyladı

‘ÖZEL VE İMAMOĞLU’NDAN BİR GİRİŞİM OLMADI’

Kalmaz, bu seçimde yine farklı olarak kendileriyle görüşmek isteyenlerin açıktan görüşmelerini beklediklerini de ekledi: “Biz meşru bir partiyiz. Mecliste üçüncü partiyiz. Özgür Özel İYİ Parti ile, Deva Partisi ile, Gelecek Partisi’yle nasıl görüşüyorsa, bizimle de bu meşruiyetle görüşmeli. Bu aynı zamanda iktidar için de bu geçerlidir. Bakın biz şunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Yüzde bir, iki oyu olan bir partiye verilen değer kadar bize değer verilmemesini biz hem parti olarak hem halk olarak kabul etmiyoruz. Dolayısıyla bizimle görüşürken şeffaf ve cesur olunması gerekiyor. Özgür Özel gerçekten Türkiye’nin ikinci yüzyılında demokratikleşmesini istiyorsa cesur olması gerekiyor. Ve o cesaretini en iyi göstereceği alan da Kürtlere yaklaşımı.”

Kalmaz, ulusal anlamda Özgür Özel’in İstanbul özelinde de Ekrem İmamoğlu’nun şu ana kadar kendileriyle görüşme girişimi olmadığını söyledi.

AKP İLE GÖRÜŞÜLECEK Mİ?

Kalmaz, yerel seçimlere sadece yerelde kazanımlar üzerinden bakmadıklarını, genel siyasete dair de talepleri olacaklarını, partilerin bu konudaki yaklaşımlarının, tutumlarında belirli olacağını ekledi:

“Abdullah Öcalan üzerinde tecrit durumu söz konusu. On binlerce üyemizin, çalışanımızın, yöneticimizin sürekli bir soruşturma altında olduğu, binlercesinin cezaevinde olduğu bir durum söz konusu. Dolayısıyla hukuksal anlamda değişim, dönüşüm yapılması açısından beklenti var. Yine bizim kimi ulusal anlamda dil ve kültürle ilgili taleplerimiz var. Kayyum meselesi var. Buna benzer kimi genel talepler var, hassasiyetler var. Biz, değer yargılarımıza hakaret etmeyen, bu konuda saygılı olan, eşitlik ilkesine uyan, her kesime bu konuda açığız. Bu Millet ittifakı olur, bu Cumhur ittifakı olur. Bu AK Parti olur, A partisi B Partisi olur fark etmiyor. Geçmişte olmayan şeyler değil bunlar. Geçmişte AK Parti ile buna benzer görüşmeler yapıldı. Bugün de aynı durumdayız, ki bu konuda daha realist, Türkiye’nin bütününü gözeten, Türkiye’nin demokratikleşmesi noktasında bu taleplere uyan herkesle biz oturup konuşmaya her zaman hazırız.”

İmamoğlu’nun İzmir için desteklediği isim İBB’den istifa etti! Aday oluyor

‘SEÇİMLERLE İLGİLİ İRTİBAT KURULMADI’

Kalmaz, HEDEP ile iktidar partisi arasında, medyada iddia edildiği üzere yerel seçimler üzerinden bir temas yaşanıp yaşanmadığı sorusuna “Hayır” cevabını verdikten sonra ekledi:

“Görüşme, hasta tutsaklarla ilgiliydi. Sürekli, rutin bir şekilde yapılan görüşmelerdir. Bu talepler Adalet Bakanlığı’na iletilir. Uzun zamandır yapılıyor ama seçim yaklaştığı zaman gündem oldu. Ama yerel seçimlerle ilgili, İstanbul ile ilgili böyle bir görüşmemiz olmadı. Böyle bir görüşme olduğu zaman da biz kamuoyuna bunu açıklarız. Her gelen görüşme, her toplantımızı açıklarız anlamında söylemiyorum ama olası bir durum gelişiyorsa biz halkımızla kamuoyuyla bu görüşmeleri paylaşacağız.”

Kalmaz, böyle bir görüşmenin yapılmasının “sürpriz” olmayacağını, ancak iktidar partisinden de şeffaflık beklediklerini söyledi.

‘İTTİFAK BİLEŞENLERİ İLE BELİRLENECEKTİR’

Kalmaz, Türkiye İşçi Partisi’nin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimdeki tavrına ilişkin sorumuz karşısında ise bu ittifakı çok önemsediklerini, bunun daha da büyüyeceğini, taktiksel değil, stratejik bir ittifak olduğunu, ittifakın yerel seçimlere yönelik tavrının ise tüm ittifak bileşenleri tarafından belirleneceğini belirtti.