Taksim’de 1 Mayıs açıklamasına polis müdahalesi! Çok sayıda gözaltı

18 Nisan 2022 Pazartesi

HDP ve HDK İstanbul İl Örgütü’nün 1 Mayıs açıklaması polis müdahale etti, en az 26 kişi gözaltına alındı, gazeteciler itildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP İstanbul İl Örgütü’nün  Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs’a dair birlikte gerçekleştireceği Deklarasyon açıklamasına polis müdahale etti.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP milletvekillerinin de katıldığı deklarasyon açıklamasında 26 kişi gözaltına alındı. Haber takibi yapan gazeteciler de polis tarafından itilerek ablukanın dışına çıkartıldı.

‘1 MAYIS TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE ÇOK GÜÇLÜ KUTLANACAK’

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yapmak istedikleri açıklamanın polisler tarafından engellemesine tepki göstererek, gözaltıların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Gülüm, şunları söyledi: “Bugün Halkların Demokratik Kongresi 1 Mayıs öncesi Kazancı Yokuşu’nda yitirdiklerimizi anmak üzere burada toplanmak istedik. Ancak her zamanki gibi yasakçı anlayış Kazancı Yokuşu’na gelen arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Bu anlayışı yakından tanıyoruz. İşçilerin emekçilerin taleplerini görmezden gelen, kölelik koşulları dayatan sermayeden yana tutum alan anlayış bir kez daha 1977’deki 1 Mayıs’ta yitirdiklerimizi anmamızın önüne geçmiş durumda. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Neden? Anmak istedikleri için. Madem 1 Mayıs’a izin verildi, neden tarihsel günlerimizde anmalarımız yasaklanıyor? İstediğiniz kadar yasaklamalar koyun. 1 Mayıs Türkiye’nin her bir yerinde çok güçlü olarak kutlanacak. Herkesi bu yasakçı anlayışa karşı, bu gözaltı, polis terörünün engelleme girişimine karşı 1 Mayıs’ta Maltepe meydanında yapacağımız mitinge çağırıyoruz. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın. Gözaltıyla, baskıyla engelleyemeyeceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan.”

VİDEO: FERHAT YAŞAR (DUVAR)

Benzer Haberler