HDP’li Günay: Soğan terörist ilan edilebilir

9 Şubat 2021 Salı

HDP’li Günay: Soğan terörist ilan edilebilir

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, AKP ve MHP’lilerin de Türkiye’de adalet olmadığına inandığını belirterek, “Yanlış ekonomi politikaları yüzünden pahalılanan soğan terörist ilan edilebilir, biber ve domates pahalı olduğu için suçlanabilir” dedi.

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla ‘Herkes için adalet’ kampanyasının detaylarını açıkladı. Türkiye’nin birçok yerinde adalet temalı etkinlikler düzenleyeceklerin anlatan Günay, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın Ankara Adliyesi önünde ‘çıplak arama, uygulanmayan AİHM kararı ve Kobani iddianamesini’ protesto edeceklerini ve oturma eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu.

Günay ‘iş ve aş buluşmaları’ kapsamında Van’da Buldan’ın emekçiler ve esnaf ile buluşacağını, Sancar’ın da Diyarbakır’da anadil konusunda yürüyüşe katılacağını söyledi. Günay, inanç kurumları ve büyük elçilikleri de ziyaret edeceklerini ekledi.

“TERÖRİST DAMGASI”

Herkesin teröristlikle suçlandığını söyleyen Günay, “İktidara biat etmeyenlerin terörist olarak damgalandığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu iktidara göre Türkiye’deki bütün muhalifler ya terörist ya da ülkenin düşmanı… Yanlış ekonomi politikaları yüzünden pahalılanan soğan terörist ilan edilebilir, biber ve domates pahalı olduğu için suçlanabilir” diye konuştu.

Günay’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Saray ve saray çevresinde kümelenmiş iktidar elitleri dışında Türkiye’de tüm toplumsal kesimler adalet arıyor. AKP ve MHP’ye oy veren seçmenler dahil Türkiye’de adaletin kalmadığına inanıyorlar. Sarayın çevresinde kümelenen bile kendileri dışında kimseye adalet uygulanmadığının farkındalar.

Adalet yoksa demokrasi ve demokratik uzlaşı yoktur. Siyaset yapamazsınız, geleceğe söz bırakamaz, geçmişin yükünden kurtulamazsınız. Bugün en acilinden derin bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç vardır. Uzlaşının birinci şartı adalettir.

Kampanyamızda bir süredir başlayan iş ve aş buluşmalarını ileriye taşıyarak, yoksulluk ve işsizlik temalı yürüyüşler başlatacağız. Kadın düşmanı politikalara karşı kadınlarla buluşarak eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Kürtçe’ye yoğun saldırı olduğu bir dönemde ana dil temalı eylem ve etkinlikler gerçekleştireceğiz.

Cezaevlerinde süreleri dolmalarına rağmen bırakılmayan tutsakların adalet taleplerini dillendirmek için farklı şehirlerde adalet diye haykırmaya devam edeceğiz… Siyasette tıkanıklığı aşmak için kendimiz dışındaki partiler, inanç gruplarıyla, bir araya geleceğiz. Ekoloji buluşmaları düzenleyeceğiz. Aylardır kepenk kapattığı için iflas ettirilen restoran ve kafe emekçilerinin haklarını aramak için buluşmalar yapacağız. AİHM iddianamesiyle ülkenin yargı sisteminin nasıl mahkum edildiğini, Kobani iddianamesiyle bizi yargılamak isteyenleri yargılayacağız.”

HDP, ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyasının startını verdi

Benzer Haberler