HDP Parti Meclisi’nden kampanya kararı

12 Ocak 2021 Salı

HDP Parti Meclisi’nden kampanya kararı

HDP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki açıklamalarını yinelemesini HDP Parti Meclisi’nde gündemine aldı. HDP, “Savcılığın AKP ve MHP iktidarının baskısıyla harekete geçtiğini, alelacele hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından hızlıca kabul edildiğini” belirtti. HDP, “cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona erdirilmesini de içerecek” bir kampanya başlatacağını duyurdu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar başkanlığında yapılan toplantıda HDP’ye dönük olası kapatma davası da gündeme alındı. Olası kapatma davasıyla ilgili yapılan açıklamada “Bu saldırılar HDP şahsında milyonların demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesini asla engelleyemeyecektir” denildi.

PM sonuç bildirisinden bazı bölümler şöyle:

“AKP-MHP’NİN BASKISIYLA İDDİANAME KABUL EDİLDİ”

“2021 yılına girerken çok yönlü bir kriz yaşayan AKP-MHP faşizminin yargı eliyle 6-8 Ekim Kobanî soruşturması başlatmasıyla Partimize yönelik yeni bir saldırı dalgasıyla karşılaştık. Kamuoyunun da izlediği gibi AKP-MHP iktidarının baskısıyla harekete geçen savcılığın alelacele hazırladığı iddianame mahkeme tarafından hızlıca kabul edilerek harekete geçildi.

AKP’nin Suriye politikasına yönelik tavrı ve Erdoğan’ın o bilinen “Kobanê düştü düşecek” söylemi neticesinde halkların haklı öfkesi sokaklara ve alanlara yansıdı. AKP’nin Suriye ve Ortadoğu politikalarında yaşadığı çöküş ve devamında 7 Haziran seçimleri ile Partimizin yaşattığı yenilginin izleri AKP iktidarında hala devam eden derin bir travmaya yol açtı. Bu nedenle de hukuki ve siyasi sorumluluğu kendilerinde olmasına rağmen aradan yıllar geçtikten sonra, Kobansoruşturmasının şimdi başlatılması, içine düştükleri kriz ve çaresizliğin ne denli derin olduğunu göstermektedir.

“İKTİDAR, PARTİMİZİ ETKİSİZ HALE GETİRMEK İSTİYOR”

Geçmiş dönem eş genel başkanlarımız Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş şahsında adeta bir özel savaş taktiğiyle kurgulanan Kobani soruşturmasıyla AKP-MHP iktidarı, Partimizi ve Kürt halkının direngen mücadelesini devre dışı bırakmak, seçimle meşrulaştırmak istedikleri diktatörlüklerinin önündeki asıl engelin HDP olması nedeniyle de Partimizi etkisiz hale getirmek istiyor.

LEİPZİG DAVASI HATIRLATMASI

Tıpkı tarihsel örneklerde görülen bazı davalar gibi bu dava da anti-demokratik sistemi güçlendirmenin ve muhalefeti zayıflatarak tasfiye etmenin aracı haline getirilmek istenmektedir. Aradan yıllar geçmesine rağmen toplumların hafızalarında hala diri olan 1933 yılında Almanya’da görülen Leipzig davasında yaşananlar önümüzdeki günlerde görülecek olan Kobani davası ile aynı içerikleri taşımaktadır.

“TÜM DEMOKRATİK ÇEVRELERİ BU KONUDA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Nasıl ki Almanya’da Dimitrov, kendisini yargılayanları yargıladıysa, başta geçmiş dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere yargılanan tüm siyasetçilerimiz de AKP-MHP faşizmini Kobani davasında yargılayacaklardır. Kobani dosyasıyla yargılanmak istenen sadece HDP değildir. Demokratik mücadele, seçme/seçilme hakkıdır. Adaletten, hukuktan ve demokratik Türkiye’den yana olan tüm demokratik çevreleri bu konuda duyarlılığa ve dayanışmaya davet ediyoruz.

“SALDIRILAR MÜCADELEYİ ENGELLEYEMEYECEK”

Diğer bir saldırı dalgası da Partimizi kapatmaya yönelik tartışmalardır. Ancak bugüne kadar Partimize karşı sürdürülen sindirme ve tasfiye etme saldırılarına mücadele tarihimizden devraldığımız kararlılık ve halklarımızın örgütlü gücünü büyüterek karşılık verdiğimiz gibi bundan sonra da aynı azim ve bilinçle karşılık verip mücadelemize devam edeceğiz. Bu saldırılar HDP şahsında milyonların demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesini asla engelleyemeyecektir.

“KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ”

PM sonuç bildirisinde cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevlerinin de gündeme alındığı belirtilerek, “Abdullah Öcalan’ın mutlak tecritte olduğu, bu nedenle cezaevlerindeki hak ihlallerine dönük kampanya” başlatılacağı açıklandı. (MA)

 

 

Benzer Haberler