Haklarını arayan metal işçileri direnişte kararlı: Müdahale devam ederse tüm fabrikalarda işi durduracağız

24 Kasım 2020 Salı

İşten atılan veya ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Gebze’den Ankara’ya yürümek isterken ‘pandemi’ bahanesiyle engellendi. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. İşçilerin polis barikatı önünde bekleyişi sürüyor.

İşten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası ile birlikte Gebze’den Ankara’ya doğru yürüyüş başlatmak istedi, ancak polis yürüyüşe engel oldu.

Madenciler: Soylu, çözüm için 15 Ocak’a kadar süre istedi

GÖZALTILAR VAR

Sabah saatlerinde Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde bir araya gelen işçilerin yürümesine pandemi gerekçesi ile, valilik kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. İşçiler, polis tarafından çembere alındı. İşçiler yürüyüşe geçmek istediğinde polisin müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve BMİS yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 109 metal işçisi gözaltına alındı.

Serdaroğlu ile beraber BMİS Genel Sekreteri Özkan Atar, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile Umut-Sen’den Başaran Aksu ve Kamil Kartal gözaltına alındı.

“MADEN İŞÇİSİ VE METAL İŞÇİSİNİN KAVGASI AYNI”

Tazminat ve ücret alacakları için Ankara’ya yürümek isteyen Somalı ve Ermenekli madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden- İş Sendikası örgütlenme uzmanları Başaran Aksu ve Kamil Kartal da gözaltına alınanlar arasında. Gözaltı arasında çektiği video ile Aksu, ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Maden işçisi ve metal işçisinin kavgası aynı kavga. Sendikal yasaların, sendikalar kanunun sahtekarlığını gözler önüne sermek, devletin ve patronların oluşturduğu tezgahı halkın önüne sermek. Ücretsiz izne zorlanan ve işten atılan arkadaşların durumunu bütün kamuoyunun tartışmasını sağlayacak bir eylem düzenliyor, Birleşik Metal-İş. Biz aynı kavgayı veriyoruz” dedi.

“Öyle mi alay komutanı?” sözleriyle gündem olan maden işçisi konuştu: O sözleri işçilerin mücadelesi kurdu

“KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİNİ İHLAL EDEN EMNİYET GÜÇLERİ”

Burada işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Bizim derdimiz polis arkadaşlarla değil. Biz haklıyız şu anda. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere karşı bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü yapmak istiyoruz” diye konuştu.

İşçilerin polis barikatı önündeki bekleyişi ise sürüyor.

Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardından koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı ilan etmişti.

“MÜDAHALE OLURSA TÜM FABRİKALARDA İŞİ DURDURACAĞIZ”

Manifesto’ya konuşan BMİS Gebze Şube Başkanı Selçuk Çifçi, müdahalenin sürmesi durumunda fabrikalarda işi durduracaklarını bildirdi.

BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu: Saat 15.00’e kadar bekleyeceğiz. Eğer müdahale olursa Gebze’deki tüm fabrikalarda işi durduracağız.

Benzer Haberler