Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Hacettepe Üniversitesi 15 Temmuz Üniversitesi mi olacak? Öğrenciler isyan etti: Kabul edilemez

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nün 15 Temmuz Üniversitesi olacağı iddiası okulun öğrencileri tarafından tepkiyle karşılandı. Yazılı açıklama yapan öğrenciler, böylesi bir iddianın dahi kabul edilemeyeceğinin ve üniversitelerin bütünlüklü yapısının bozulmasına izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda köprü, cadde ve sokağın adı 15 Temmuz olarak değiştirildi. Son olarak Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nün 15 Temmuz Üniversitesi olacağı iddiası medya gündemine düşerken, okulun öğrencileri bu iddialara tepki gösterdi.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Hacettepe Üniversitesi’nin adının 15 Temmuz olarak değiştirileceği iddiasına öğrenciler yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

“İDDİASI DAHİ KABUL EDİLEMEZ”

Açıklamada, böylesi bir iddianın dahi kabul edilemeyeceğinin ve üniversitelerin bütünlüklü yapısının bozulmasına izin verilmeyeceğinin altı çizildi.

Öğrenciler, sosyal medya üzerinden de ‘#HacettepeyeDokunma’ etiketiyle iddialara tepki gösterirken, yazılı açıklamada, “Bilim ve eğitim üretiminde büyük görevleri olan üniversiteleri bölerek zayıflatacak bu uygulama üniversitemizin bütünlüğünü bozarak hükümetin kendi politikasını yaymasını kolaylaştıracağı gibi eğitimin niteliğini de düşürecektir. Aynı zamanda her iki kampüs içerisinde faaliyet yürüten toplulukların çalışma olanakları ortadan kalkacak, iki kampüs içerisindeki toplam akademik bilgiden öğrenciler faydalanamayacak, seçmeli ders seçimleri aksayacak ve bizleri zor durumda bırakacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Öğrenciler, Hacettepe Rektörlüğü ve yetkili kurumlardan da açıklama beklediklerini duyurdu.

loading...