Güneş’ten gizemli şok dalgaları! Yıkıcı etkileri olabilir

Yayın tarihi: 20 Aralık 2022 Salı 1:40 pm - Güncelleme: 20 Aralık 2022 Salı 1:40 pm

Kaynağı Güneş olduğu düşünülen şok dalgaları, Dünya’nın manyetik alanında bir çatlak açtı. Bilim insanları çatlağın, jeomanyetik bir fırtınayı tetikleyebileceği ve bunun da beklenmedik tehlikelere neden olabileceğini düşünüyor.

NASA Güneş’in “asık suratlı” fotoğrafını paylaştı

Bilim insanları, gezegenimizi zararlı radyasyondan koruyan manyetosferi çatlatan bir şok dalgasının Dünya’ya doğru fırladığını belirtti. Şok dalgasının kaynağı bilinmiyor, ancak gökbilimciler bunun Güneş’ten çıkan yüksek derecede manyetize edilmiş, aşırı ısıtılmış gazın püskürmesiyle geldiğine inanıyorlar.

AR3165’TEN KAYNAKLI OLABİLİR

Sözcü’nün Space Weather’dan aktardığı habere göre, fırlatma, 14 Aralık’ta Atlantik Okyanusu üzerinde elektrik kesintilerine neden olan en az sekiz Güneş patlamasını uzaya fırlatan Güneş lekesi AR3165’ten salınmış olabilir. NASA’nın Solar Dynamics Gözlemevi de birbiri ardına plazma akımları fırlatan Güneş lekesinden patlamaları yakaladı.

İLETİŞİMDEN ULAŞIMA YIKICI ETKİLER

Şok dalgaları, Dünya’daki uydulara ve elektrik şebekelerine müdahale edebilecek ve uzaydaki astronotlar için zararlı olabilecek potansiyele sahipler. Şiddetli olmaları durumunda Dünya’da iletişimden ulaşıma pek çok alanda yıkıcı etkileri olabilir.

TEHLİKELİ OLMASI BEKLENMİYOR

Son olarak kaydedilen Güneş’ten gelen şok dalgası da Dünya’nın manyetik alanında bir çatlak açtı ve jeomanyetik bir fırtınayı tetikleyebileceği belirtiliyor. Neyse ki fırtına G1 fırtınası olarak sınıflandırıldığından oldukça hafif olması bekleniyor.

GÜNEŞ BEKLENENDEN DAHA AKTİF

Gökbilimciler 1775’ten beri Güneş aktivitesinin döngüler halinde yükselip alçaldığını biliyorlardı, ancak son zamanlarda Güneş beklenenden daha aktif hale geldi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından tahmin edilen Güneş lekesi görünümlerinin neredeyse iki katı oldu.

CARRINGTON OLAYI

Yakın tarihin en büyük Güneş fırtınası ise kabaca 10 milyar 1 megatonluk atom bombasıyla aynı enerjiyi salan 1859 tarihinde yaşanan “Carrington Olayı”ydı. Dünya’ya çarptıktan sonra, güçlü güneş parçacıkları akışı tüm telgraf sistemlerini yaktı ve dolunayın ışığından daha parlak kutup ışıklarının Karayipler kadar güneydeki bölgelerde bile görünmesine neden oldu.

HASAR TRİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE OLUR

Bugün benzer bir olay olursa, bilim insanları bunun trilyonlarca dolar değerinde hasara yol açacağı konusunda uyarıyorlar. NASA’nın bildirdiğine göre, 1989’daki bir önceki Güneş fırtınası, Kanada’nın Quebec eyaletinin tamamında bir elektrik kesintisine neden olan bir milyar tonluk gaz bulutu saldı.