Gülşen’in yargılandığı davada yeni gelişme

21 Aralık 2022 Çarşamba

Şarkıcı Gülşen’in, İmam Hatip liselilere yönelik kullandığı ifadeler sebebiyle yargılandığı dava, 1 Mart’a ertelendi.

Sanatçı Gülşen’in İstanbul’da nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilerle ilgili yaptığı şaka nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği” gerekçe gösterilerek yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 1 Mart 2023 tarihine ertelendi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Gülşen’in avukatı Emek Emre, “Geçen celse mahkeminizce devamına karar verilen yurt dışı yasağı kaldırılmış olup CMK 109/3-j maddesinde uyarınca mahkeme veznesine depo verilen paranın iade edilmesini ve eksiklerin giderilmesini talep ediyoruz’ dedi.

Gülşen’in avukatı olan Orhan Erol Müezzinoğlu ise, “Müvekkile isnat edilen suçun yasal şartları oluşmamıştır. Şikayetçiler müvekkilin kullandığı cümleyi muhattabı değildir sosyal medyada duyarak öğrenmişlerdir. Medya eliyle yaratılan suni mağdurlardır. Öğrenmeleri sağlandı. Müştekilerden biri olayın oluştuğu dönemki hava nedeniyle başvurdum diyor. Bu havayı kim yarattı ? Bir müşteki İmam Hatip okulunun kutsal değerleri olduğunu düşündüm ama vazgeçtim diyor. İmam hatipler kutsal okul değildir. Kız meslek lisesi ve diğer okullar neyse imam hatip odur” dedi. Videonun yayılmasına ilişkin konuşan Müezzinoğlu,”Gülşen’in videosunu 150 milyon izlemesini sağlayan kimse sebebi odur. Emre Aslan isimli şahsın getirilmesini talep ediyoruz’ dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Esin İzel Uysal ise, ‘Biz platform yıllardır eşitlik mücadelesi yürütüyoruz. Bütün herkes için olmalı. Hukuk herkes için hukuk olmalı. Kişilerin kendi hayatına karar verme yatıyor. Her gün kadınlar öldürülüyor, LGBTİ’ler ayrımcılığa uğruyor. Gülşen bunu aslında alanında sahneden dile getirdi. Sanık lehine katılmak için talepte bulunuyoruz’ diye konuştu.

Önder İmam Hatipliler Derneği vekili avukat Seçkin Koç ise,’Sanık bu ifadeyi kullandığını kabul etmektedir. ‘İmam hatipte okumuş daha önce sapıklığı oradan’ ifadesini kullanıyor. Sanık şarkıcı olduğunu iddia etmektedir. Sesinden çok kıyafetleri ve doğal olmayan cinsel yönelimleri desteklemesiyle gündeme çalışmaktadır. TDK sapıklığı şöyle tanımlıyor: anormal delice davranışları olan meczup. Bu ülkede milyonlarca imam hatip mezunu var. Eğer bir kişi bu ifadeyi kullanırsa insanların zarar göreceği açıktır’ diyerek Gülşen’in cezalandırılması talebinde bulundu. Müştekilerden Eren Yıldırım ise, ‘Şahsa kızgınım seyirciye dönerek halka alkış tutturarak hakaret etmiştir. İtibar suikastı yapmıştır hedef göstermiştir. Özrünü kabul etmiyorum.’ dedi.

MAHKEME ARA KARARINI AÇIKLADI

Savcı, Gülşen lehine katılma talebinde bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun talebni reddetti. Ara kararı açıklayan Hakim ise, Önder İmam Hatipliler Derneği’nin davaya müşteki olarak eklenmesine karar verdi. Tüm katılma taleplerinin reddedilmesine karar veren hakim, tanık dinlenmesi taleplerinin de “yargılamaya yenilik katmayacağına” kanaat getirerek reddedilmesine karar verdi. Dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için iddia makamına gönderilmesine karar veren hakim, davayı 1 Mart 2023 tarihine erteledi.

 

Gülşen davası! Davacılar şikayetten vazgeçti