‘Gri pasaportla insan kaçakçılığı’ skandalıyla gündeme gelen AKP’li başkan adaylıktan çekildi

Yayın tarihi: 9 Şubat 2024 Cuma 8:46 pm - Güncelleme: 9 Şubat 2024 Cuma 8:46 pm

Gri pasaport ile insan kaçırdığı haberleriyle gündeme gelen, Elazığ’ın Akçakiraz Belediyesi’nin AKP’li başkanı Sabahattin Kaya, aday adaylığını geri çektiğini açıkladı.

Elazığ’ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, aday adaylığını geri çektiğini açıkladı. Daha önce Gri pasaport ile insan kaçırdığı haberleriyle gündeme gelen AKP’li başkan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

14 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Akçakiraz Belediye Başkanlığı’na AKP’den yeniden aday adayı olan Sabahattin Kaya, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada aday adaylığından çekildiğini duyurdu. Kaya, şunları kaydetti:

“Başarı hikayeleriyle dolu 10 yıllık hizmet serüvenimizin 31 Mart 2024 tarihinde sonuna gelmiş olacağız. Ak Parti Akçakiraz Belediye Başkanı aday adayları ve belde başkanımız ile defalarca yaptığımız istişareler sonrasında, şahsıma hiçbir şartta ve durumda destek vermeyeceklerini ve kendi aralarında konsensus sağladıklarını ifade etmişlerdir. Beldemizin ve partimizin selameti açısından seçmenler arasında kutuplaşmaya ve kaosa sebebiyet vermemek amacıyla aday adaylığı sürecinden kendimi azlediyorum. AK Parti’mizin görevi tevdi edeceği aday arkadaşımıza başarılar diliyor, partimizin ve liderimizin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Belde sakinlerimize ve samimi tüm gönül dostlarımıza şükranlarımı sunuyor, helallik temenni ediyorum.”

GRİ PASAPORT SKANDALI

Akçakiraz Belediyesi’nin, 1 Kasım 2019 yılında Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir protokol imzaladığı, bu kapsamda gri pasaport almalarını sağladığı bazı kişileri ‘belediye gezisi’ adı altında Almanya Bremen şehrine gönderdiği ve bunlardan bazılarının geri dönmediği ortaya çıkmıştı. Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Almanya’ya 20 kişi gönderdiklerini, bunlardan sadece üçünün geri döndüğünü açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili Akçakiraz Belediyesi hakkında hakkında soruşturma açmıştı.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmada ise Sabahattin Kaya hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

AKP’de ‘gri pasaport’ çiziği! Yeniden aday gösterilmedi

Kaynak: TELE1