Görülen en büyük kuyruklu yıldız, Güneş’e doğru ilerliyor

Yayın tarihi: 3 Ekim 2021 Pazar 9:34 pm - Güncelleme: 3 Ekim 2021 Pazar 9:34 pm

Bilim insanları, şu ana kadar gözlemlenen en büyük kuyruklu yıldız olduğu düşünülen cismin Güneş’e doğru ilerlediğini söylüyor.

Bernardinelli-Bernstein isimli kuyruklu yıldız, Plüton’un yörüngesinin çok ötesinde yer alan ve Güneş Sistemi’ni çevreleyen kuyruklu yıldız kümesinin bir üyesi. 2014’te ilk kez gözlemlenen cisim, ortalama bir kuyruklu yıldızdan daha büyük. Bu sebeple ‘cüce gezegen’ sanılmıştı.  Daha sonra da kuyruklu yıldız sınıfına yerleştirildi.

C/2014 UN271 diye de adlandırılan kuyruklu yıldız, diğer popüler ismini kendisini keşfeden Gary Bernstein ve Pedro Bernardinelli’den alıyor.

Bilim insanları, Oort Bulutu’nun yer aldığı dış Güneş Sistemi hakkında görece daha az bilgi sahibi. Bu nedenle araştırmacılar, kuyruklu yıldızın Güneş’e yaklaşmasıyla onu incelemek için büyük fırsat yakalayacak.

Independet Türkçe’den Çağla Üren’in aktarımına göre, bu incelemelerin Güneş Sistemi’nin gizemli dış kısımlarına ve sistemin doğuşuna dair önemli bilgiler sağlaması bekleniyor.

Bununla birlikte söz konusu dev göktaşının Güneş’le birlikte Dünya’ya da yaklaşması endişe yaratabilir. Ancak bilim insanları, bunda endişelenecek bir durum olmadığı kanaatinde.

Zira göktaşı, şu anda Güneş’ten yaklaşık 30 astronomik birim (Dünya’nın Güneş’e uzaklığıyla belirlenen ölçü birimi – AU) uzakta yer alıyor.

Kuyruklu yıldızın Güneş’e en yakın pozisyona ulaşması 10 yıl alacak ve cisim, bu pozisyondayken bile Satürn’ün yörüngesinin hemen dışında kalacak. Yani Dünya’ya herhangi bir tehdit oluşturacak kadar yaklaşmayacak.

Dev gök cismi 21 Ocak 2031’de Güneş’e en yakın pozisyonunu alacak ve bunun ardından uzun bir geri çekilme dönemine girecek.