Görevden alınan Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi kimdir?

26 Temmuz 2021 Pazartesi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, “Ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle” meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını duyurdu. Bu gelişmeler ışığında Hişam el-Meşişi’nin kim olduğu sorusu sorulmaya başlandı.

Hişam el-Meşişi 2020’den beri Tunus’un 16. Başbakanıdır. Başbakanlığına atanmadan önce 2020 yılında içişleri bakanı görevini yürüttü.

Hişam el-Meşişi, Tunis El Manar Üniversitesinden hukuk ve siyaset bilimi fakültesinde hukuk alanında yüksek lisans derecesine ve Ecole Nationalale d’Administration’dan hukuk, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanlarında yüksek lisans derecesine sahiptir. Aynı zamanda, hükûmet başkanı olarak atandıktan sonra web sitesi aracılığıyla kendisini takdir eden Fransa Ulusal İdare Okulu’nun Cumhuriyet promosyonunun (2005-2007) uzun uluslararası döngüsünün eski bir öğrencisidir.

Tunus’da sivil darbeye AKP iktidarından tepki yağıyor

2011 yılında kurulan ve başkanlığını Abdelfattah Amor’un yaptığı Ulusal Yolsuzluk ve Zimmete Para Geçirmeyi Araştırma Komisyonunun bir üyesiydi.[5] 2014 yılında Ulaştırma Bakanlığı Başkanlığı’na, ardından Sosyal İşler ve Halk Sağlığı Bakanlıklarında arka arkaya aynı göreve atandı.

Daha sonraları Ulusal Ürünlerin Sıhhi ve Çevresel Kontrolü Ajansının genel müdürüydü.

Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından hukuk işlerinden sorumlu birinci danışmanı olarak 11 Şubat 2020’de, yine aynı ayın 27’sinde ise İlyas el-Fahfah hükûmetinde İçişleri Bakanı olarak atandı.[1]

25 Temmuz 2020’de siyasi bir krizin ortasında Said, bir ayda bir hükûmet kurma ve Halk Temsilcileri Meclisinin güvenini kazanma görevi ile onu hükûmet başkanı olarak atadı.[6][7] Meşişi, 1 Eylül 2020’de göreve başladı

Tunus Cumhurbaşkanı, başbakanı görevden aldı meclisin tüm yetkilerini dondurdu

Benzer Haberler