Gizli bilgiler yayıldı, Dünya Bankası’nın karanlık yüzü ortaya çıktı

21 Şubat 2022 Pazartesi

Gizli bilgiler yayıldı, Dünya Bankası’nın karanlık yüzü ortaya çıktı

Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP), ‘dünyanın kasası’ olarak da adlandırılan İsviçre bankalarından Credit Suisse’e ait 18 bin hesabın bilgilerine dair yeni bir dosya hazırladı.

Dosyada işkenceyle suçlanan Cezayirli bir general, acımasız Azerbaycanlı bir diktatörün çocukları ve Mişa Banana olarak bilinen Sırp bir uyuşturucu baronu dahil yüzlerce şüpheli karakterin bilgileri yer alıyor. Yine Afganistan’da ‘mücahitlere’ milyarlarca doların aktarılmasına yardım eden Pakistanlı bir istihbarat şefinin oğulları, Venezuelalı devlet yetkilileri, Mübarek’in oğulları da var.

Politikacılar, kaçakçılar, işkenceciler… İşte Dünya Bankası’ndaki hesapları sızdırılan isimler

Paraların kaynağını açıklamaya başlayan OCCRP, 47 medya kuruluşundan 160 muhabirle birlikte çalıştı. 100 milyar dolardan fazla paranın olduğu bildirilen hesapların bilgilerini kendisini ‘ifşaatçı’ olarak tanımlayan biri sızdırdı.

Wikileaks’ten flaş iddia! Gözetleniyor

Hesaplar 1940-2010 yıllarını kapsıyor. Şu an kullanılan hesaplara dair bir bilgi içermiyor.

OCCRP’nin açıklamasında şunlar kaydedildi: “Bu, İsviçre bankalarından bugüne kadarki en büyük sızıntı. Verilerde işkenceyle suçlanan Cezayirli bir general, acımasız Azerbaycanlı bir diktatörün çocukları ve Mişa Banana olarak bilinen Sırp bir uyuşturucu baronu dahil yüzlerce şüpheli karakter bulduk.”

LİSTEDE MÜBAREK VE KRAL II. ABDULLAH DA VAR

Credit Suisse hesaplarında milyonlarca dolar değerinde para bulunduran isimler arasında Afganistan’daki ‘mücahitlere’ milyarlarca doların aktarılmasına yardım eden Pakistanlı bir istihbarat şefinin oğulları ve yolsuzluk skandalına adı karışan Venezuelalı yetkililer de var. Ayrıca Ürdün Kralı II. Abdullah ve Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in iki oğlu da bulunuyor.

Sızan banka bilgileri arasında Ortadoğu’daki hükümet yetkilileriyle bağlantılı birçok hesap da var. Bu veriler, yolsuzluklarla gündeme gelen kamu görevlilerinin ve akrabalarının servetlerini de gündeme getirdi.

Venezuela’da devlet petrol şirketi Petróleos de Venezuela’yı (PDVSA) dolandıran üst düzey bürokratlar da listedeki isimler arasında. Bunlardan biri enerji bakan yardımcısı Nervis Villalobos Cárdenas diğeriyse üst düzey bir PDVSA yetkilisi Luis De Léon Perez.

ÜNLÜ KIZ ARKDAŞINI ÖLDÜRME EMRİNİ VEREN MİLYARDER

Filipinler’de bir insan kaçakçısı, rüşvetten hapse atılan bir Hong Kong borsa patronu, Lübnanlı pop yıldızı kız arkadaşının öldürülmesi emrini veren bir milyarder ve Venezuela’nın devlet petrol şirketini yağmalayan yöneticiler ile Mısır’dan Ukrayna’ya yozlaşmış politikacıları içeriyor.

VATİKAN DA VAR

Verilerdeki Vatikan’a ait bir hesap, bir kardinal de dahil olmak üzere birçok sanığın devam eden bir ceza davasının merkezinde yer alan Londra mülkünde sahte olduğu iddia edilen bir yatırıma 350 milyon € (290 milyon £) harcamak için kullanıldı.

BANKA ‘TİCARİ FAALİYET’ DEDİ

Credit Suisse’in sözcüsü Candice Sun sızıntılarla ilgili ‘ticari faaliyetler’ dedi.

Sun müşteriler hakkında görüş bildirmeyeceğini belirterek şöyle devam etti: “Sızdırılan verilerde adı geçen hesapların çoğu zaten kapatıldı. Verilerin sızdırılması İsviçre finans piyasasına yönelik bir itibarsızlaştırma çabası. Banka her türlü ünceleme konusunda rahat.”

HESAPLARIN BAZILARI HALA AÇIK

Verilerdeki bazı hesaplar 1940’lardan beri açık olmasına rağmen, üçte ikisinden fazlası 2000’li yıllardan sonra açıldı. Bunların çoğu günümüzde de hala açık olan hesaplar.

Edward Snowden: Julian Assange de ölümü tercih edebilir

Benzer Haberler