Garo Paylan’dan Erdoğan’a Soros hatırlatması

22 Kasım 2018 Perşembe

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan kendisine ait sosyal medya hesabından Erdoğan’ın, Gezi’nin finansörü ve Macar Yahudisi dediği Soros’la çekilmiş olan fotoğrafını paylaştı.

Paylan, Erdoğan’ın Soros’la çekilmiş olan fotoğrafının paylaşımında ‘Fotoğrafta, Erdoğan ve AKP sözcüsü Ömer Çelik Soros ile görüşüyor. Soros ile görüşmek o gün suç değildi. Bugün neden suç olsun?’ yorumunda bulundu.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski Danışmanı Ahmet Sever, T24’te ‘(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın Soros bağlantıları’ başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Sever yazısında “Sayın Erdoğan şimdi biraz da sizin Soros ile bağlantılarınızdan bahsedelim… 2003 yılının Ocak ayı. Yer, Davos, George Soros ile burada bir görüşme yaptınız ve desteğini istediniz: ‘Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin…'” ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanı’nın kızı ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bu arada Can Paker, 2013’te yayımlanan ‘Geriye Bakmak Yok’ adlı kitapta Fatih Vural’a hayatını anlatırken, Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın, Soros’un desteklediği TESEV’de staj yaptığını da açıklamıştı.”

​Ahmet Sever’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, (gözaltına alınan işadamı Osman) Kavala için, ‘Türkiye’nin Soros’u’ tanımlamasını yaptı:

‘FETÖ ile irtibatı sebebiyle birisini gözaltına alıyorsunuz. ‘STK temsilcisiydi, medya mensubuydu, güzel vatandaştı’ gibi güzellemelerle hedef saptırmaya çalışılıyor. O STK mensubu dedikleri, Türkiye’nin Soros’u denilen kişinin havası çıktı meydana, bağlantıları çıktı ortaya. Siz kime neyi yutturmaya çalışıyorsunuz?’

Sayın Erdoğan şimdi biraz da sizin Soros ile bağlantılarınızdan bahsedelim…

2003 yılının Ocak ayı…

Yer, Davos…

George Soros ile burada bir görüşme yaptınız ve desteğini istediniz: ‘Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin…'”