Garo Paylan: Ogün Samast’ı da mağdur olarak görüyorum

Yayın tarihi: 16 Kasım 2023 Perşembe 11:37 pm - Güncelleme: 16 Kasım 2023 Perşembe 11:37 pm

Eski HDP Milletvekili Garo Paylan, Hrant Dink‘in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesiyle ilgili, “16 yıl 10 gündür adalet arıyoruz. ‘Öldür’ diyenler yargılansın istiyoruz biz. Ben Ogün Samast’ı da mağdur olarak görüyorum. 16 yaşındaki çocuk karanlık unsurlar tarafından katil yapıldı” dedi.

Eski HDP Milletvekili Garo Paylan, TELE1’de ekranlara gelen, Gökmen Karadağ’ın sunduğu ‘Açıkça’ programına konuk oldu.

Programda Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılmasıyla ilgili konuşan Paylan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“16 YILDIR ADALET ARIYORUZ”

*16 yıl 10 gündür adalet arıyoruz. ‘Öldür’ diyenler yargılansın istiyoruz biz. O çocuk o tetiği çekti ama mahkemede ‘Ya Hrant’ı hain diye ortaya koyan ben miydim’ diye isyanı vardı. Bu ülkenin genelkurmayı, Hrant Dink ‘Sabiha Gökçen’in bir Ermeni yetim olabileceğini’ iddia ettiği için, Hrant’ı Türk düşmanı ilan etti. Birliğimize bütünlüğümüze kast ettiğini iddia etti. Bu ülkenin yargısı, Türklüğe hakaret ettiğini iddia edip mahkum etti. Türklüğe hakaret etmiş bir kişi olarak ortaya koydu. Dönemin yazı işleri müdürleri gazetelerde çarşaf çarşaf ‘hain’ olarak ortaya koydu.

“KARANLIK YAPI SÜREKLİ TERFİ ETTİRİLDİ”

*Devletin içindeki karanlık yapı, bu işin içindeki bazı aktörler terfi ettirildi. Üst düzey görevlere getirildiler. Hrant Dink’in yapıtaşlarını döşeyen ekip cinayetten sonra sürekli terfi ettirildi.

“OGÜN SAMAST İSTİHBARAT GÖREVLİLERİ TARAFINDAN GÖTÜRÜLDÜ”

*Böyle bir iklimde bir çocuk, ‘Hrant Dink’i öldür’ denilerek istihbarat görevlilerin şahitliğinde götürülüyor. 16 yıl 10 gündür oradaki bankaların kamera kayıtlarını istiyoruz. İstihbarat görevlileri vardı orada. O çocuk Agos gazetesi nerede nereden bilecek. Kim getirdi? Ülkenin istihbarat görevlileri getirdi. Çünkü Hrant Dink valiliğe çağırılıp iki MİT görevlisi tarafından tehdit edildi. Yazılarında bunu dile getirdi.

“OGÜN SAMAST’I DA MAĞDUR OLARAK GÖRÜYORUM”

*Belki bazılarınız buna yanlış diyebilir ama ben Ogün Samast’ı da mağdur olarak görüyorum. 16 yaşında bir çocuk katil yapıldı. Bu devletin içindeki bazı karanlık unsurlar tarafından katil yapıldı.

Merdan Yanardağ: Hrant Dink, FETÖ tarafından planlanarak öldürüldü