Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti

15 Ekim 2019 Salı

Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti

68 kuşağı devrimcilerinden sosyalist yazar Garbis Altınoğlu, geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi. On gündür yoğun bakımda olan Altınoğlu’nun dün sabah beyin ölümü gerçekleştiği öğrenildi.

“Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de bilmiyorum”
12 Eylül döneminde işkencelere maruz kalan Altınoğlu, 2010 yılında NTV’den Burak Cop’a verdiği röportajda, “Pek çok devrimcinin gördüğü işkenceleri, bir parça fazlasıyla ben de gördüm; Ermeni kökenli bir komünist olmam nedeniyle bu konuda da ayrıcalıklıydım. “Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de merak ediyorum. Yakalandığım sırada (31 Aralık 1981) meydana gelen boğuşmada polisin elinde patlayan tabancadan çıkan mermi beni öldürebilirdi.

Bunu ‘sadece’ sağ gözümü yitirmek suretiyle atlattım. 2 Şubat 1984’de sevk edildiğimiz Antep E-Tipi Cezaevi girişinde tek tip elbise giymediğim için vahşice dövüldüm. Ardından ağır bir rahatsızlık geçirdim ve uzun süre bir şey yiyemedim. 2 Mart’ta helikopterle Çukurova Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmasaydım, belki de ölebilirdim.” demişti.

Gabris Altınoğlu kimdir?

Türkiye’de 68 kuşağının önde gelen devrimcilerinden Gabris Altınoğlu, 1946’da Amasya’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve Dev-Genç üyesi Altınoğlu, 1960’lı yılların sonunda, MDD’den ayrılan Proleter Devrimci Aydınlık grubundan İbrahim Kaypakkaya ile birlikte koparak, TKP-ML’nin kurucusu kadrosu arasında yer aldı. 12 Mart 1971 darbesi döneminde tutuklanan Altınoğlu, 1970’li yıllarda “Halkın Birliği” dergisini çıkararak bu isimle anılan grubun liderliğini yaptı. 12 Eylük 1980 darbesinde de, tutuklanarak ağır işkenceler gören Garbis Altınoğlu, MLKP örgütünün kurucuları arasında yer aldı. Altınoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin de, entellektüel önderleri arasındaydı.

Benzer Haberler