Futbola yeni kural geliyor! Turuncu kart

29 Kasım 2023 Çarşamba

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), taktik faul yapan ya da hakeme itiraz eden futbolculara maç devam ederken 10 dakikalık ceza verilmesini değerlendiriyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’da toplanan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), hakeme, taktik faul yapan ya da itirazında ısrar eden futbolcuları 10 dakika saha dışına gönderme yetkisi verilmesini masaya yatırdı. Toplantıda ayrıca, ragbide olduğu gibi sadece takım kaptanının hakeme yaklaşması kuralı da gündeme geldi.

TURUNCU KART GÜNDEMDE

Buna göre maçlarda sarı ve kırmızı kartın yanına turuncu kart uygulaması da eklenebilir. Telegraph’ın haberine göre taktik faul yapan oyuncunun turuncu kart ile 10 dakika kenarda kalmasına ilişkin uygulama, çok yakın bir süre içerisinde uygulanmaya başlanabilir. Toplantıda bu kuralların pilot uygulamasının Federasyon Kupası ile Kadınlar Süper Ligi maçlarında yapılabileceği kaydedildi.

Turuncu kartın, sarı kartın karşılamadığı ama oyundan atılma noktasında da değerlendirilemeyecek ihlallere ilişkin kullanılması bekleniyor.

VAR YETKİLERİ TARTIŞMAYA AÇILDI

Kurul üyeleri ayrıca, VAR hakeminin korner, serbest vuruş ve ikinci sarı karta müdahale edip etmemesinin daha fazla görüşülmesi konusunda mutabık kaldı. Londra’daki toplantıda ele alınan konular, gelecek yıl mart ayında yapılacak genel kurul toplantısında oylamaya sunulacak.

IFAB’tan VAR için toplanma kararı! Yetkileri genişleyecek