Fransa’da generallerden Macron’a ‘iç savaş’ tehdidi

23 Nisan 2021 Cuma

Fransa’da generallerden Macron’a ‘iç savaş’ tehdidi

Fransa’da 20’ye yakın general, ‘ülkede büyüyen bir kaos olduğunu’ öne sürerek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “Büyüyen kaosu engellemezsen iç savaş çıkar” uyarısında bulundu.

Fransa’da 20’ye yakın general, 100 kadar subay ile 1000’den fazla asker Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir mektup gönderdi. Aşırı sağcı Valeurs Actuelles adlı sitede yayımlanan mektupta, hükümete vatanperverliği savunma çağrısı yapıldı. Fransa’nın çok sayıda tehdit altında olduğu iddia edilen mektupta, ülkeyi tehdit eden çözülmenin kınanması gerektiği ifade edildi.

Mektupta, ‘ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla vatan topraklarında huzursuzluk ve topluluklar arasında nefret oluşturulduğu’ belirtilerek ‘ırkçılık’ ve ‘dekolonizasyon’ gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği öne sürüldü. Bu terimleri kullananların, Fransa’nın ‘geleneklerini, kültürünü hor gördüğü ve geçmişinden uzaklaştırarak ülkenin dağıldığını görmek istediği’ savunulan mektupta, ‘İslamcılık ve banliyölerin ayrımcılık ve bölünmeye yol açtığı’ iddia edildi.

“TEHLİKE BÜYÜYOR, BİNLERCE ÖLÜM MEYDANA GELECEK”

Mektupta yetkililerin, polisleri gösterilerde paravan ve günah keçisi olarak kullandıkları, insanların sadece verilen emirleri yerine getiren polisleri tehdit ettiği aktarılarak “Tehlikeler büyüyor, her geçen gün şiddet artıyor” ifadesi kullanıldı. Yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiği belirtilen mektupta, “Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak ve sizin sorumlu olacağınız binlerce ölüm meydana gelecek” denildi.

 

 

Benzer Haberler