Forma skandalında perde aralanıyor! Arda Güler’in ön plana çıkması Montella’yı rahatsız mı etti?

Yayın tarihi: 25 Haziran 2024 Salı 8:22 am - Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı 8:45 am

Oğuzhan Poyrazoğlu

twitter: @oguzhanpoyraz19

A Milli Erkek Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella’nın, antrenmanda Arda Güler‘in elindeki formayı almasına tepkiler Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya rağmen devam ediyor.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Çekya maçı hazırlıkları sırasında basına yansıyan görüntülerde Teknik Direktör Vincenzo Montella’nın Arda Güler’in antrenman yeleğini alarak başka bir oyuncuyu verdiği görülmüştü. Bu görüntüler sosyal medyada tepki çekerken TFF konuyla ilgili açıklamada bulunmuştu. TFF’den yapılan açıklamada Arda Güler’in kasığından sakatlığının olduğu ve yapılan antrenman için uygun olmadığı belirtilmişti.

ARDA GÜLER DE PAYLAŞIM YAPMIŞTI

TFF’nin yaptığı açıklama sonrası Arda Güler, TFF’nin yaptığı paylaşımı kendi profilinde yayınlayarak, kamuoyuna teknik direktörüyle arasında bir kriz olmadı mesajını verdi.

Arda Güler’den A Milli Takım’daki ‘antrenman’ krizi sonrası ilk hamle

TELE1 Spor moderatörü ve yorumcusu Onnik Azinyan ve Duayen Spor Spikeri Emre Tilev, Oğuzhan Poyrazoğlu’na yaptığı açıklamada yaşananların perde arkasını anlattı. Azinyan açıklamasında Milli Takım içinde bazı grupların birbirleriyle konuşmadığını, Euro 2024’ün en dağınık takımı olduklarını ifade ederken, Emre Tilev ise Montella’nın iyi bir iletişimci olmamasına vurgu yaparak Arda Güler ‘in elinden formayı daha babacan daha yumuşak daha aklı selim bir yaklaşımla alması gerektiğini söyledi.

İşte Onnik Azinyan ve Emre Tilev’in açıklamaları:

ONNİK AZİNYAN: ACABA BİR KOMPLO MU VAR?

Bunu servis eden kim neden etti. Arda Güler’in rutin sakatlıkla ilgili bir mevzusu bu. İçerden aldığımız duyumlara göre birbirleriyle konuşmayan gruplar var.

Enteresan olan, Arda’nın sakat oluşu gerçek kasığında bir sakatlık var. Sakatlıkla ilgili kondisyonerle çalışacak. Orada enteresan bir görüntü var Selçuk. (Selçuk Şahin) Acaba bir komplo mu yapılıyor Montella’ya? Onun arkasından hemen medya devreye girdi. Mustafa Sandal bile çok değişik bir dil kullandı. Bunlar pek etik değil. Sergen Yalçın’ın söyledikleri gündeme geldi. Acaba Sergen Yalçın Şenol Güneş, Fatih Terim bir teknik direktörlük mü bekliyorlar? Bunların altındaki ekip bir şey mi bekliyor?

“BU KADAR BİRBİLERİNDEN KOPUKLARI MI?”

Bu sadece Arda işi değil. Bunların antrenman öncesi planı yok mu? Hoca demiyor mu ‘Arda sen kondisyoner ile çalışacaksın’ ? Arda’ya sarı yeleği kim veriyor bu kadar birbirlerinden kopukları mı? Orada başka bir şey var. Bu olay basın toplantısının hemen sonrasında çıktı. İçerde bir şeyler oluyor. ‘Ey Montella sen kimsin? Bizim topraklarımız da 50 sene sonra bir topçu çıkıyor’ diyorlar daha durun bakalım daha çıkmak üzere.  Arda Güler’in bu kadar ön plana çıkması içerdeki akordu da bozuyor. Önümüzde önemli bir Çekya maçı var.

Mesela Milli Takımlar sorumlusu Hamit Altıntop dün basın toplantısını gazetecilerin içinde takip ediyor. Konuşan futbolculara bakıyor. Orada bir gözdağı mı var? Artık her şeyin altında bir şey arıyoruz.

Mert Günok mevzusu da önemli sabah geliyor sakatım diyor. Takımın bir doktoru bir basın açıklaması yapmaz mı? Ben bu Mert olayını Arda’dan daha çok önemsiyorum.

“İÇERİDE BİR GRUP BİRBİRİYLE KONUŞMUYOR”

Benim duyumum var içerde bir grup birbiriyle konuşmuyor. Buna çok yönlü bakmak lazım. 600 tane futbolcu var Euro 2024’te hiç biri bizim kadar dağınık değil. Kulüpçülük Milli Takım’ın içine virüs gibi girmiş. Bizim Milli Takım’ın 25,8 yaş ortalaması var genç bir takım dolayısıyla iki tane daha turnuva var. Amerika’da Dünya Kupası ve 4 yıl sonra İngiltere’de Euro 2028 var, bu çocuklar oralarda görev yapacak daha şimdiden dağıtmanın bir anlamı yok.

EMRE TİLEV: 3 TEMEL HATA VAR

Egoların çarpışması… 3 temel hata var…

Bir, Montella iyi bir iletişimci olsaydı Arda’nın elinden formayı öyle almazdı, daha babacan daha yumuşak daha aklı selim bir yaklaşım gösterirdi.

İki, Eğer Montella herhangi bir tepkiselliğe binaen almadıysa yardımcılarıyla arasında bir kopukluk var çünkü Arda forma elinden alındıktan sonra ne yapacağını bilmiyor. İçlerinden biri Arda’ya yol gösterici olabilirdi ama kimse yol gösterici olmadı ve Arda orada ayakkabılarını bağladı sonra ne yapacağını bilemedi.

“MONTELLA VE FUTBOLCULAR BUNDAN RAHATSIZ OLDU”

Üç ki en önemlilerinden biri de o. Arda hepimiz tarafından çok fazla övüldü; hak etti etmedi bunun için söylemiyorum. Bu da Arda’yı takım üstünde diğerlerinin baskısallığıyla karşı karşıya bıraktı. Yani aslında biz yaptık bunu basın olarak ya da seyirci olarak. Arda’yı o kadar çok övdük ki Montella da futbolcular da bundan rahatsız oldu. TRT’deki röportajda Kerem ‘Yıldızınız geldi’ diyerek pas atması da bence bundan kaynaklanıyor.

Kaynak: TELE1