Ford’a Türkiye’den yasa dışı araç ithalatında rekor ceza: 365 milyon dolar

Yayın tarihi: 12 Mart 2024 Salı 10:20 am - Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı 10:20 am

Ford’a Türkiye’den ithal ettiği kargo vanlarının arka taraflarına geçici koltuk yerleştirerek ABD’ye soktuğu yasa dışı araç ithalatı davasında 365 milyon dolar ceza verildi.

ABD gümrük tarihinin en büyük davalarından birinde, Türkiye’den yasa dışı motorlu araç ithal etmekle suçlanan Ford’a 365 milyon dolar ceza verildi. Adalet Bakanlığı ile mahkeme dışında uzlaşan Ford hakkındaki dava ise düşürüldü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Ford, 2009-13 yılları arasında Türkiye’den ithal ettiği kargo vanlarının arka taraflarına geçici koltuk yerleştirerek bunları ülkeye yolcu taşıma aracı olarak soktuğu, böylece yüzde 25 yerine 2,5 gümrük vergisi ödediği gerekçesiyle yargılanıyordu.

Cezanın 184 milyon doları ödenmemiş gümrük vergilerinin tahsilatı, geri kalanı ise usulsüzlüğün cezası olarak verildi. ABD Adalet Bakanlığı bu şekilde ülkeye 163 bin Transit Connect aracı sokulduğunu, ülkeye girer girmez koltukların söküldüğünü ve araçların önünde iki koltuk bulunan van tipi araçlara çevrildiğini tespit etmişti.

ŞİRKET ARKA KOLTUKLARIN GERÇEK OLDUĞUNU SAVUNDU

Ford 2020’de konuyu Yüksek Mahkeme’ye götürmek istemiş fakat mahkeme bu duruşmayı görmeyi kabul etmeyince şirket 2021 yılında 1,3 milyar dolara kadar ceza alabileceklerini duyurmuştu.

Bakanlık ile vardığı anlaşma sayesinde hakkında hüküm verilmesinin önüne geçen Ford, suçlamaları reddetti.

HİSSELER DÜŞTÜ

ABD’li gümrük yetkilileri söz konusu araçların ülkeye sokulduktan sonra koltuklarının söküldüğü ve van olarak satıldığını tespit etmişti. Açıklamanın ardından Ford hisseleri yüzde 0,5 değer kaybetti.

Ford Otosan mühendislerinden mücadele çağrısı

Kaynak: TELE1