Fiyatlar soğukları dinlemedi doğal gaz tüketim rekoru kırıldı

21 Ocak 2022 Cuma

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ), Türkiye’de günlük doğal gaz kullanım rekoru kırıldığını söyledi. BOTAŞ’ın paylaştığı verilere göre 19 Ocak’ta günlük 288 milyon metreküp doğal gaz kullanımının yanı sıra 81 ilin 73’ünde günlük doğalgaz tüketim rekoru kırıldı.

BOTAŞ, 19 Ocak’ta günlük 288 milyon metreküple Türkiye rekorunun yanı sıra 81 ilin 73’ünde günlük doğalgaz tüketim rekoru kırıldığını bildirdi. BOTAŞ’ın 73 ilde kurulan doğal gaz rekoru hakkında yaptığı paylaşım şu şekilde:

“19.01.2022 tarihinde günlük 288 milyon metreküp doğal gaz tüketimi ile Türkiye rekorunun yanı sıra 81 ilimizin 73’ünde de günlük doğal gaz tüketim rekoru kırıldı…”

Firma bunun yanında İran’ın 10 günlüğüne gaz arzını kesmesi sebebiyle yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallarına tüketim kısıtlaması getirildiğini de belirtti. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’de doğalgaz tüketiminde tarihi rekor kırıldığı kaydedilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Doğal Gaz Tüketim Rekoru! 19 Ocak 2022 tarihinde 288 milyon metreküp doğal gaz tüketimi ile Türkiye rekoru kırıldı.

Daha önceki tüketim rekoru günlük 280 milyon metreküp doğal gaz tüketimiyle 19 Ocak 2021 tarihinde kırılmıştı. Doğalgaz tüketiminde günlük rekor daha önce 280 milyon metreküple 19 Ocak 2021’de gerçekleşmişti.”

İRAN’LA YAŞANAN GAZ KRİZİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bunun yanında BOTAŞ’ın internet sitesinde İran’dan gaz arzının teknik bir arıza sebebiyle 10 günlüğüne kesilmesiyle ilgili olarak yer alan açıklamada söz konusu arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.”

BOTAŞ’tan doğal gaz krizine ilişkin açıklama

Benzer Haberler